Donga-kemence építése

Donga test, akár tapasztás nélkül, könnyedén.
tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Kapott köszönetek: 1x

Re: Donga-kemence építése

Hozzászólás Szerző: tinker » 2019.06.06. 10:58

Pl itt kapható

http://www.tibo.hu/termekek/details/514 ... ,0-m2.html

de normál lépésálló gyapottal is tökéletes...

S.I.
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: S.I. » 2019.06.06. 11:12

Köszönöm!

De ha azt mondod, hogy a sima táblás is jó akkor maradok annál, az van erre felè is!

kunszasza
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: kunszasza » 2019.07.01. 23:03

Sziasztok!
Egyelőre tervezgetem egy donga kemence megépítését a kertben, de nem csak önállóan, hanem egy kisebb kerti konyha részeként. elég sokat olvasgattam a kérdéseket, és a hozzászólásokat, nagyon sokat tanultam belőle :)
Nem szeretnék nagy kemencét építeni, nem tartunk lakodalmakat, 8-10 főre pedig talán még egy tepsiben is lehetne sütögetni. A segédletben, amit találtam az oldalon, nagyon jó tervek vannak, ezek közül talán a 2 tepsisként aposztrofált, és nem autentikus kivitelű terv nyerte meg legjobban a tetszésemet. A kemencémet tető nélkül terveztem megépíteni, persze a kellő impregnálás mellett. A donga falazata futóra rakott kisméretű lenne, erre kerülne egy szigetelés, majd még egy réteg futóra rakott kisméretű.
Szeretnék egy kis újítást is, ami esetében kíváncsi volnék a véleményetekre. A kemence "kéménykürtője" részben kialakítanék rácsoknak is tartókat a falazás során, és a hamuzót is úgy alakítanám ki, hogy alkalmas legyen *** begyújtására egy rács behelyezésével. Így két legyet szeretnék egy csapásra fogni, hogy épüljön egy szuper kis kemencém, amit egy gyors átalakítással, akár grillezőnek is tudjak használni.
Kérdések: 1., Szerintetek hülyeség-e az ötletem a grilezőt illetően?
2., A donga falazata jó lesz-e így?
3., Ajánljátok-e a kemencét tető nélkül, impregnálva, és szerintetek mennyit bír ki impregnálva?
4., Az előre gyártott samott donga elemekről mi a véleményetek?

Előre is köszönöm a segítségeteket :)

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.07.29. 09:49

Üdv ! Jelenleg itt tartok. Sajnios elég rossz minőségű bontott téglákat találtam a környékünkön, sokat kell agyalni, forgatni, de élvezem.
Csatolmányok
IMG_20190729_094038.jpg

s@muk@
adminisztrátor
Has thanked: 4x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2019.07.29. 16:46

kunszasza írta:
2019.07.01. 23:03
Sziasztok!
Egyelőre tervezgetem egy donga kemence megépítését a kertben, de nem csak önállóan, hanem egy kisebb kerti konyha részeként. elég sokat olvasgattam a kérdéseket, és a hozzászólásokat, nagyon sokat tanultam belőle :)
Nem szeretnék nagy kemencét építeni, nem tartunk lakodalmakat, 8-10 főre pedig talán még egy tepsiben is lehetne sütögetni. A segédletben, amit találtam az oldalon, nagyon jó tervek vannak, ezek közül talán a 2 tepsisként aposztrofált, és nem autentikus kivitelű terv nyerte meg legjobban a tetszésemet. A kemencémet tető nélkül terveztem megépíteni, persze a kellő impregnálás mellett. A donga falazata futóra rakott kisméretű lenne, erre kerülne egy szigetelés, majd még egy réteg futóra rakott kisméretű.
Szeretnék egy kis újítást is, ami esetében kíváncsi volnék a véleményetekre. A kemence "kéménykürtője" részben kialakítanék rácsoknak is tartókat a falazás során, és a hamuzót is úgy alakítanám ki, hogy alkalmas legyen *** begyújtására egy rács behelyezésével. Így két legyet szeretnék egy csapásra fogni, hogy épüljön egy szuper kis kemencém, amit egy gyors átalakítással, akár grillezőnek is tudjak használni.
Kérdések: 1., Szerintetek hülyeség-e az ötletem a grilezőt illetően?
- anno en is igy terveztem es valositottam meg , de egyszer sem grilleztem benne, amiota kemencem van :D
2., A donga falazata jó lesz-e így?
- ertelmet nem latom , de ha gondolod tedd igy!
3., Ajánljátok-e a kemencét tető nélkül, impregnálva, és szerintetek mennyit bír ki impregnálva?
- nekem 3 evig teto nelkul volt, nem volt gond vele, de impregnalni ilyen esetben 3-4 evente kell!!!
4., Az előre gyártott samott donga elemekről mi a véleményetek?
- sajna ezzel nincstapasztalatom :(
Előre is köszönöm a segítségeteket :)
KemenceBaráti üdvözlettel - "Őrizzük a kemencézés hagyományát"
--> Kemencés kis okos <--
--> Golem építése <--

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.08.05. 13:54

Üdv ! Segítséget kérek ! Kirándultunk egyet, vettem 5 zsák Petényi kemence építő habarcsot a bányánál. Lehet kicsit alul terveztem, ezért megkérdezném, hogy a tavaly épített kandallómhoz vett Rath Caratint felhasználhatnám é az égéstér fektetett téglái és az ytong közé, vagy ezt az anyagot már nem lehet 2-3cm. vastagon kenni ? A donga mérete 62X95cm. Előre is köszönöm !

s@muk@
adminisztrátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2019.08.09. 07:53

Bandi írta: ...... a tavaly épített kandallómhoz vett Rath Caratint felhasználhatnám é az égéstér fektetett téglái és az ytong közé, vagy ezt az anyagot már nem lehet 2-3cm. vastagon kenni ? A donga mérete 62X95cm. Előre is köszönöm !
Én a tűztér téglait híg agyagba raktam, mennyi cm vastag volt azt nem néztem, mert nem ytong volt a "szigetelés" hanem üvegtörmelék, ott pedig nehéz megmondani mennyi cm került alá :-). Nem ismerem a Rath Caratint, de szerintem bármilyen agyag jó a tűztér alá. A téglák -régi bontott volt használva a tűztérre egymás mellé raktam feszesen a görbeségből adódó fugákat a csiszolásakor a homok meg a téglapor kitöltötte, utólag meg ahol maradt mégis fuga azt a hamu feltöltötte :D .
--> Golem építése <--

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.08.09. 08:01

Köszönöm !

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.08.12. 08:20

Szép napot !
Az agyag habarcshoz mennyi meszet célszerű rakni a gyorsabb kötés érdekében ?
Pénteken leraktam a sütőtér tégláit tejföl sűrűségű agyag habarcsba, 2-3centi vastagságban, alul ytonggal, de a beáztatott téglák nem igazán szívták a vizet. Persze az ytongnak is adtam kis vizet, nehogy kirántsa az agyagból. Ma reggel még mindig nyirkos volt. - mondjuk tető van felette, nem éri a nap még reggel sem.A kisokost újra elolvasva, kérdésem tárgytalan. :D Viszont újabb kérdés merült fel : a sütőtér tégláira illik felhúzni a kemence száját ? mert a kisokos végén a rajzokból ez nem derül ki, én persze a rajz szerint csináltam. :roll: Viszont, ha a fekvő felület diletál, akkor vele együtt mozog a száj. Jól gondolom ?
Majd ha sokadikat csinálom, már nem lesz ennyi kérdésem. :D

jani
Kapott köszönetek: 2x

Hozzászólás Szerző: jani » 2019.08.12. 13:29

Nálam ráér a száj téglái a sütőlapra, semmi gond vele.

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.08.12. 13:51

jani írta:
2019.08.12. 13:29
Nálam ráér a száj téglái a sütőlapra, semmi gond vele.
Akkor nem aggódom, köszönöm !

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.08.27. 13:33

Sziasztok ! a régi ép samott téglák is jók a kemence szájhoz ? -SK32-SK33-SK35 jelzésűek.
Egyébként így állok. A téglák síkba csiszolása másik téglával, homokkal egész haladós, a donga építés is jobban megy mint reméltem.
Csatolmányok
IMG_20190824_071601.jpg
IMG_20190824_183156.jpg

Oszkár
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Oszkár » 2019.08.27. 14:52

Sziasztok!
Újj tag vagyok a csoportban szeretnék enis egy kemencet epiteni a meretekkel viszont bajban vagyok tudnatok nekem segiteni benne vagy esetleg vane valakinek valami rajza amin szerepelnek a donga kemence meretei?

s@muk@
adminisztrátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2019.08.28. 07:50

Oszkár írta:
2019.08.27. 14:52
Sziasztok!
Újj tag vagyok a csoportban szeretnék enis egy kemencet epiteni a meretekkel viszont bajban vagyok tudnatok nekem segiteni benne vagy esetleg vane valakinek valami rajza amin szerepelnek a donga kemence meretei?
Szia Oszkár!
Légy üdvözölve a fórumon, kérdéseidra sok választ itt megtalálsz.
viewtopic.php?f=10&t=26
--> Golem építése <--

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.08.30. 07:42

Sziasztok ! Büdös vagyok, hogy nem álltok szóba velem ?

s@muk@
adminisztrátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2019.08.30. 08:43

Bandi írta:
2019.08.30. 07:42
Sziasztok ! Büdös vagyok, hogy nem álltok szóba velem ?
Szeva, csak akkor kaphatsz valaszt a kerdesedre, ha eppen egy kemences elolvasta a kerdesed es tudja is a valaszt rea.
En a samott teglakat tipusuk szerint nem ismerem , de ha nekem az egyszeru teglabol semmi baja nincs a tevo boltivnek akkor a samottbol se lesz.
Roviden ennyi :)
--> Golem építése <--

jani
Kapott köszönetek: 2x

Hozzászólás Szerző: jani » 2019.09.02. 20:38

Bandi! Egészen jól haladsz a dongával! A kemenceszájnak tökéletesek a samottéglák, hiába régiek, ha semmi bajuk, nyugodtan beépíthetőek.
Nem vagy büdös, csak nem vagyunk mindig fent a fórumon, így nem láttuk(tam) a kérdésed.

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.09.02. 21:35

Köszönöm.

Bandi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Bandi » 2019.09.03. 08:01

Sziasztok !
A kisokos szerint készítem a donga kemencénket. 63 cm.-es a donga belső szélessége, tehát 31és fél cm. a magassága + a két sor magasítás. a száj magassága 2/3-a teljes magasságnak, de a szélességről nem nagyon esik szó. A kisokos rajzai szerint 50cm széles, 30-as magasság mellett(1 tepsis).
A képeiteken nem látom ennyire szélesnek a donga méretéhez képest.
Nekem tetszik az 50centi szélesség, mert kényelmes pakolni, de a dongához képest nem túl nagy - nem túl sok hőt enged ki, mikor ég a tűz ?
Köszönöm segítségeteket !

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2019.09.03. 14:06

Bandi írta:
2019.09.03. 08:01
Sziasztok !
A kisokos szerint készítem a donga kemencénket. 63 cm.-es a donga belső szélessége, tehát 31és fél cm. a magassága + a két sor magasítás. a száj magassága 2/3-a teljes magasságnak, de a szélességről nem nagyon esik szó. A kisokos rajzai szerint 50cm széles, 30-as magasság mellett(1 tepsis).
A képeiteken nem látom ennyire szélesnek a donga méretéhez képest.
Nekem tetszik az 50centi szélesség, mert kényelmes pakolni, de a dongához képest nem túl nagy - nem túl sok hőt enged ki, mikor ég a tűz ?
Köszönöm segítségeteket !
Jó az 50 cm szélesség..
A kényelem oltárán fel lehet áldozni egy kis gazdaságosságot.. :D nagyon pici hatásfokromlásról van szó..

Válasz küldése