Donga-kemence építése

Donga test, akár tapasztás nélkül, könnyedén.
tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Adott köszönetek: 1x
Kapott köszönetek: 32x

Re: Donga-kemence építése

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.09.28. 08:45

a robbanástól ne félj... a tűztér alatt nincs nagy hő...

pepe0419
kemencefűtő-segéd
Adott köszönetek: 2x

Hozzászólás Szerző: pepe0419 » 2021.09.28. 08:47

tinker írta:
2021.09.28. 08:45
a robbanástól ne félj... a tűztér alatt nincs nagy hő...
szuper, köszi. annyi üvegem van, hogy 30-40 cm magasan is megtölti a 60*90-es tűzteret, úgyhogy alul ellesznek az egész üvegtéglák. Az építést elkezdtem, már az alsó sor 1/3-a kész :D 2030-ra tervezem az avatót :D :D

pepe0419
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: pepe0419 » 2021.10.01. 20:19

Sziasztok, a tűztér alatti, melletti téglafal építhető még falazó habarccsal? Csak a tűztér melletti magasítástól kell az agyag? Vagy már az üveg melletti fal is legyen agyagba rakva? Köszi.

Itt tartok:
20211001_182611_res.jpg
A falazó téglát el akartam használni, ezért lett két teli sor :) Legalább stabil.

Bal oldalon lesz egy sparhelt, azért ilyen széles.

lanko
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 2x

Hozzászólás Szerző: lanko » 2021.10.02. 05:07

Szia!
Igen építheted falazó anyagból.

myibit73
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: myibit73 » 2021.10.24. 16:06

Üdvözlök mindenkit!
Most jutottam el odáig hogy a kemencémet folytassam, de szükségem lenne némi segítségre.
A sütőlap kialakítása elött tartok.
A 15cm tört üvegcserép és a tömörített töltés ( utolsó rétegben 10cm Föld) közé kellett volna valami szigetelést tennem?
Az üvegcserép felett van még 4-5cm üres helyem a sütőlap aljáig, ezt mivel töltse ki?
A tömörsége miatt homok plussz ytonglap vagy csak homokkal tömörítve?
A sütőlap tégláit majd kb. 1-2cm agyagba ágyaznám.
Nálam a sütőtér maximális szélessége nem lehet több 55cm-nél (hossza90cm) ezért a belső magasságát gondoltam növelni kb 65cm-re, ezt úgy használnám ki hogy kb 25cm magasságban egy behelyezhető ráccsal szükség szerint leválasztva egyszerre többminden beleférne.

A másik kérdésem hogy a kéményt a dongaboltozat felett kicsit hátra kell vinnem mert a tetőszerkezetet csak ott tudom megbontani. Ezt kb.30-40fokban gondoltam megdönteni majd visszaállítani függőbe.
Erről mi a véleményetek?
A kémény szükséges belső mérete és a kemence belső térfogata kötött van valami számítási mód?
És még kérdés hogy a kéményt beton zsaluzóelemből csinálhatom-e? Ezt könnyebb lenne a szükséges szögbe vágni mint a téglákból bajlódni.
A válaszokat előre is köszönöm.

pepe0419
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: pepe0419 » 2021.10.25. 19:27

Üdv, samott téglát megfogja a sima habarcs, vagy vízüveget keverjek bele, vagy samottpor+vízüveggel ragasszam? A hőcsapda belső felét illetve tapasztanám be vele, illetve egy helyen kell egy picit hézagolni 2cm-es szinteltérést, és van egy csomó samottom bontott cserépkályhából. Köszi.

pepe0419
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: pepe0419 » 2021.10.25. 19:36

myibit73 írta:
2021.10.24. 16:06
A 15cm tört üvegcserép és a tömörített töltés ( utolsó rétegben 10cm Föld) közé kellett volna valami szigetelést tennem?
Az üvegcserép felett van még 4-5cm üres helyem a sütőlap aljáig, ezt mivel töltse ki?
A tömörsége miatt homok plussz ytonglap vagy csak homokkal tömörítve?
A sütőlap tégláit majd kb. 1-2cm agyagba ágyaznám.
Nálam a sütőtér maximális szélessége nem lehet több 55cm-nél (hossza90cm) ezért a belső magasságát gondoltam növelni kb 65cm-re, ezt úgy használnám ki hogy kb 25cm magasságban egy behelyezhető ráccsal szükség szerint leválasztva egyszerre többminden beleférne.

A másik kérdésem hogy a kéményt a dongaboltozat felett kicsit hátra kell vinnem mert a tetőszerkezetet csak ott tudom megbontani. Ezt kb.30-40fokban gondoltam megdönteni majd visszaállítani függőbe.
Erről mi a véleményetek?
A kémény szükséges belső mérete és a kemence belső térfogata kötött van valami számítási mód?
És még kérdés hogy a kéményt beton zsaluzóelemből csinálhatom-e? Ezt könnyebb lenne a szükséges szögbe vágni mint a téglákból bajlódni.
A válaszokat előre is köszönöm.
Az üveg és az alatta levő töltés közé nem kell semmi, az üveg hőszigetel (legújabb trendek szerint nem is kell üveg, de én is tettem, mivel évekig gyűjtöttem :) ). Az üvegcserép és a sütőlap közötti 4 cmt töltsd ki homokkal, ha nem akarsz több üveget odatenni. Ha ytongot raksz, az szigetelni fog, és az üveg nem melegszik át (nekem azt mondták, hogy az üveg hőt is tárol, azért kell bele).

A magasabb tűztér sok fát fog igényelni, ismerősöm próbált pizzát sütni állványon és nem vált be, egyszerre egy pizzát tud a sütőlapon, szerintem az alul lévő tepsi leárnyékolja a felette levőket és fordítva is igaz, nem az igazi. Az 55 cm is elég, ha két oldalra tolod a parazsat, marad elég hely, max keskenyebb tepsit használsz. Nem szentírás a 40cm tepsi :)

A kémény is jó úgy szerintem, van aki teljesen hátraviszi vízszintesen a donga felett, mint egy cserépkályhában. Statikailag lehet, hogy érdemes utána nézni, hogy a donga elbírja-e a kéményt, de max teszel oda áthidalást.

A kéményhez nem értek, de a beton nagyon nehéz, én akkor inkább a donga tetején vinném hátra és ott fel függőlegesen. Nézd meg ezt:
http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisg ... QGHAWMqHna

Pepe

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.10.29. 08:02

Ez az üveg dolog mindig előjön.. :) Az üveg magában nem igazán alkalmas se hőtárolásra, se hőszigetelésre a fizikai tulajdonságai miatt.. ezzel lehet vitatkozni, de a fizika makacs dolog... :) mindig igaza van :)

csácsó
Kapott köszönetek: 4x

Hozzászólás Szerző: csácsó » 2021.10.29. 23:17

Sziasztok!
Valamikori, már rég említett és sajnos lassan elfeledett igen szeretett
és tisztelt fórumunkban Valaki megmondta "talán" a tutit az üveggel kapcsolatban.
Mivel nem szigeteli és nem is tartja a hőt ezért a pockok elleni védelemben volt
igen hathatós szerepe mivel valamikor vályogból és sárból építették a kemencét
és nem ytong téglából. Az általam kreált kemiben is ott az üveg mert akkor épült
amikor fellángolt ez a mai napig vitatott téma, megkérdeztem most mitévő legyek
/a sok "áldozattal" járó :DRINK: :DRINKING: /üveg gyűjteményem sorsát illetően,
elássam a kertvégében vagy elvigyem gyűjtőbe? Azt a választ kaptam ha már meg van
rakjam a sütőtér alá mert igaz nem javít de nem is ront a használhatóságon.
Megfogadtam a tanácsot és működik az objektum és még a pockok sem jöttek fel! :BOL
Üdvözlettel: Jani

Norbi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2022.01.03. 16:40

Sziasztok!
Van egy kis problémám abban kérném a segítségeteket. Milyen vastagságúnak kéne lennie egy normális tévő ajtónak?És jól gondolom ugye, hogy ennek a hő bent tartása lenne a feladata?
Van egy donga kemencém amit ingatlan vételnél megörököltem.Hogy hány tepsis (sztem kettő) azt nem tudom de elég nagy a belseje.A problémám vele az lenne, hogy elég hamar kihül. A donga egy sor téglából áll rajta közetgyapot réteg és még egy réteg ytong is van benne. A felfűtés után azt veszem észre, hogy a tévő ajtó felől veszíthet rengeteg hőt, mert a tévő a macskaajtó és a kéményt lezáró súber között iszonyat meleg van. A kemence nagy hibája, hogy hőcsapda nincs benne.A tévő ajtó pár milliméteres anyagból van. Láttam olyan tévő ajtót amiben kalcium-szilikát van ez lehet megoldaná a problémámat?Azon is gondolkodtam lehet a felfűtésben van a hiba.Válaszokat előre is köszönöm.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2022.01.04. 13:18

A tévő szigetelésével csak pár % hő tartható vissza.. a hőcsapda hiánya sokkal több hő elvesztését okozza. Ha teszel fel képeket lehet többet tudunk segíteni.

Norbi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2022.01.04. 14:48

Belseje úgy van kialakítva -az előző tulaj szerint - hogy a ramonádra dryvit hàló lett tève ès úgy lett felvíve egy agyagrèteg ès utàna jött a tègla majd gyapot ès ytong rèteg. A dryvit hàlós agyagrèteg kb 5 èvig jól szuperállt de nyilván való volt hogy ez nem lesz időtálló le is kaparom majd az egészet.Volt már olyan, hogy nyáron jól tartotta a hőt azèrt gondolom lehet a felfűtès is hibás, meg nyilván a hőcsapda hiánya...
Csatolmányok
Screenshot_2022-01-04-14-38-44-279_com.miui.gallery.jpg

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2022.01.06. 05:47

Egyedi elgondolás.. :W :W a üvegszövet háló kiég (már ki is égett ) :( és mivel az műanyag alapú még egészségtelen is.. :(
Ebben a formában csak nagyon sok fával és idő alatt lehet üzemi hőfok közelébe vinni a kemencét..

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2022.01.06. 12:17

A háló és az agyag eltávolítása után egyfajta mobil hőcsapda szerkeszthető az tévőkeretre ami a nyílás felső egyharmadát lefedi. úgy jól is működhet.

pepe0419
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: pepe0419 » 2022.01.06. 12:47

Akár lehet is rá hegeszteni keresztbe egy pár szögvasat, ami tarthat 1-2 sor samottot.

Norbi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2022.01.07. 10:28

tinker írta:
2022.01.06. 12:17
A háló és az agyag eltávolítása után egyfajta mobil hőcsapda szerkeszthető az tévőkeretre ami a nyílás felső egyharmadát lefedi. úgy jól is működhet.
Igen ilyen megoldás is eszembe jutott, egy szögvasat felhegeszteni keresztbe majd a rést befedni.Gondolom samott tégla lenne a megfelelő oda?

Norbi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2022.01.07. 10:29

pepe0419 írta:
2022.01.06. 12:47
Akár lehet is rá hegeszteni keresztbe egy pár szögvasat, ami tarthat 1-2 sor samottot.
Igen ezen gondolkodtam èn is 👍

Válasz küldése