Segítség..

Donga test, akár tapasztás nélkül, könnyedén.
Feri
kemencefűtő-segéd

Segítség..

Hozzászólás Szerző: Feri » 2018.10.12. 15:41

Meg tudná vki mondani hogy a kemence tűztere alá jó e az zöld vagy barna összezúzott (pl. Sörös) üveg is vagy csak a fehér üveg javasolt?
Köszönöm a segítséget 😊

jani
Tiszteletbeli KemenceBarát
Adott köszönetek: 2x
Kapott köszönetek: 9x

Re: Segítség..

Hozzászólás Szerző: jani » 2018.10.12. 17:48

Feri ha te ittad ki, akkor mindegy a szine. Ha nem akkor is. De inkább hagyd a francba és tegyél alá ytongot szigetelésnek.

Feri
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Feri » 2018.10.12. 23:58

Köszönöm szépen a tippet, megfogadom.😀
Gondoltam jövőre építem tovább a dolgot, addig pár üres üveg könnyen összegyűlhet. 😀
Egyébként arra is gondoltam h kvarchomokot is rakok bele hogy tömítsen.
Amikor tele lesz ytonggal meg üveggel, utána a tetejét mivel borítsam be. Samotthabarccsal, vagy agyaggal?

tinker
Adott köszönetek: 1x
Kapott köszönetek: 37x

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018.10.13. 08:01

Feri írta:
2018.10.12. 15:41
Meg tudná vki mondani hogy a kemence tűztere alá jó e az zöld vagy barna összezúzott (pl. Sörös) üveg is vagy csak a fehér üveg javasolt?
Köszönöm a segítséget 😊
Bármilyen üveget tehetsz bele... bár egyikre sincs szükség a kemencébe... :)
Miért is kellene bele... ? :)

Feri
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Feri » 2018.10.13. 18:39

:BEER: :BEER: 👍👍

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2018.10.15. 07:48

Ha mégis úgy döntesz, hogy belerakod, akkor nagyjából törd össze, nem kell apróra. Utána erre homok, majd híg agyagréteg a sorrend. Ebbe rakd a sütőlap tégláit.
Ha hagyod a fenébe, az ytongot rakod alá, a sütőlapot akkor is híg agyagba rakd. Hogy az alá szoktak-e homokot rakni, nem tudom. Erre Tinker koma a maestro, én még így nem raktam sütőlapot.

horaciopepi
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: horaciopepi » 2018.10.15. 18:56

SZiasztok
Szia Feri
Ahogy az előttem szólók is írták az üveg teljesen felesleges (max hézagpótlónak ).
a sütő felület alá tegyél 10 -es itongot hőszigetelés gyanánt utána mehet a sütő felület az anyagát megint csak te válaszd ki (tégla, samottlap).

Godspeed
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Godspeed » 2018.12.22. 12:07

Üdv mindenkinek,
Teljesen friss vagyok a témában és minden bizonnyal sok mindennel kapcsolatban tudatlan.
Építettem már egy két dolgot eddig, azonban kemencét nem.
A rövid történet:
Sajnos szét kellett szedjek egy menthetetlen 1m3 Fazekas kemencét és maradt egy adag samott téglám valamint több számomra pontosan ismeretlen anyag de főként vagy por állagú illetve apró darabokra törve. Képeket mellékelek rövidesen. Ezenkívül még maradt egy közel 1mX1m vas lemez a bontott kemence alja.
Van még ezenfelül egy jó adag régi kisméretű téglám illetve homokom valamint egy 120l hordó majdnem tele üvegszilánkokkal.
Az volna a kérdésem, hogy véleményetek szerint egy alacsony költségvetésű kemencét tudnék építeni ezen hozzávalókból?
Az én első gondolatom hogy egy tégla Boltív lenne a belső tér teteje és azt borítanám be a porrá tört szigetelő anyagokkal ami maradt a kemencéből és kívülről raknék nem feltétlenül ívesen egy másik sor téglát. Elöl a szájához feltudnám használni a maradt samott téglákat.
Természetesen egy beton alapot készítenék arra helyezném el a vas lapot és arra építenék fel a kemencét.
Előre bocsánat ha sok szakbarbárságot kérdezek.

Mi a véleményetek az ötletről?

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv,
Bence

sura
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 4x

Hozzászólás Szerző: sura » 2018.12.22. 21:05

Szia Godspeed!

Cibatapapa jóvoltából van egy kiváló kemencés kisokosunk, ami itt található: https://www.kemencebence.hu/wp-content/ ... isokos.pdf
Kemenceépítés előtt "kötelező olvasmány". :STUDY:

KBÜ: Sura

tinker
Adott köszönetek: 1x
Kapott köszönetek: 37x

Hozzászólás Szerző: tinker » 2018.12.22. 21:57

Godspeed írta:
2018.12.22. 12:07
Üdv mindenkinek,
Teljesen friss vagyok a témában és minden bizonnyal sok mindennel kapcsolatban tudatlan.
Építettem már egy két dolgot eddig, azonban kemencét nem.
A rövid történet:
Sajnos szét kellett szedjek egy menthetetlen 1m3 Fazekas kemencét és maradt egy adag samott téglám valamint több számomra pontosan ismeretlen anyag de főként vagy por állagú illetve apró darabokra törve. Képeket mellékelek rövidesen. Ezenkívül még maradt egy közel 1mX1m vas lemez a bontott kemence alja.
Van még ezenfelül egy jó adag régi kisméretű téglám illetve homokom valamint egy 120l hordó majdnem tele üvegszilánkokkal.
Az volna a kérdésem, hogy véleményetek szerint egy alacsony költségvetésű kemencét tudnék építeni ezen hozzávalókból?
Az én első gondolatom hogy egy tégla Boltív lenne a belső tér teteje és azt borítanám be a porrá tört szigetelő anyagokkal ami maradt a kemencéből és kívülről raknék nem feltétlenül ívesen egy másik sor téglát. Elöl a szájához feltudnám használni a maradt samott téglákat.
Természetesen egy beton alapot készítenék arra helyezném el a vas lapot és arra építenék fel a kemencét.
Előre bocsánat ha sok szakbarbárságot kérdezek.

Mi a véleményetek az ötletről?

Előre is köszönöm a segítséget.

Üdv,
Bence

A szigetelő anyagokkal vigyáz.. sosem lehet tudni mi volt.. :) a lemez meg a samott jó lehet alá... az üvegre nagy szükség nincsen :) a téglából meg meglesz a donga... Hajrá.. :)

Stika
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Stika » 2019.01.25. 20:42

Sziasztok!
Két kérdésem lenne:
1: be kell-e fedni a kemencét valamilyen tetővel?
Mivel nem állandóan használt kemencéről van szó, döntően a késő tavasz-nyár-koraőszi időszakban fogom használni, kell-e eső és hó-fagy elleni védelem a kemencére?
2: az alapot beton zsalukőből rakjam ki és azt borítsam be szeletelt téglával, mint dekort, vagy az egészet építsem téglából?
Vajon jó-e a klinker tégla a kemence csengő téglája helyett?

Köszi a segítséget előre is!

Stika
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Stika » 2019.01.26. 20:50

Helyesbítek:
1: A normál szigeteléseken kívül kell-e tető a lemence fölé?
2: természetesen nem a vasalt beton alapra gondolok, hanem a kemence alsó részére!

s@muk@
adminisztrátor
Adott köszönetek: 12x
Kapott köszönetek: 12x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2019.01.27. 09:08

Stika írta: 1: be kell-e fedni a kemencét valamilyen tetővel?
- Ha jól leszigeteled akkor nem, de! Ajánlom mégis hogy tető legyen egy kemi fölött :-). Ha már az ember egy csomó időt és pénzt belefektet a kemi építésébe akkor ne hagyja a z időjárás viszontagságaira a jövőjét. Na meg esztétikailag is jobban mutat tetővel.
IMG_067.JPG
IMG_0460.JPG
Stika írta: 2: az alapot beton zsalukőből rakjam ki (természetesen nem a vasalt beton alapra gondolok, hanem a kemence alsó részére!) és azt borítsam be szeletelt téglával, mint dekort, vagy az egészet építsem téglából?
- A kemi alsó részét nyugodtan építheted beton zsaluból, gyorsabban haladsz majd.
Stika írta: Vajon jó-e a klinker tégla a kemence csengő téglája helyett?
- a kemi tűzterére (dongára) nem tenném , de ez az én véleményem, lehet valaki már kipróbálta és bevált neki.
KemenceBaráti üdvözlettel - "Őrizzük a kemencézés hagyományát"

jani

Hozzászólás Szerző: jani » 2019.01.27. 20:42

Stika írta:
2019.01.25. 20:42
Sziasztok!
Két kérdésem lenne:
1: be kell-e fedni a kemencét valamilyen tetővel?
Mivel nem állandóan használt kemencéről van szó, döntően a késő tavasz-nyár-koraőszi időszakban fogom használni, kell-e eső és hó-fagy elleni védelem a kemencére?
2: az alapot beton zsalukőből rakjam ki és azt borítsam be szeletelt téglával, mint dekort, vagy az egészet építsem téglából?
Vajon jó-e a klinker tégla a kemence csengő téglája helyett?

Köszi a segítséget előre is!
A klinkert nem szabad beépíteni dongába! Nem bírja a tüzet, mivel nem agyag. Még a régi fórumon Tengelic írta.

Stika
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Stika » 2019.01.28. 19:35

Köszönöm a tanácsokat!

Ezek szerint kéményt sem lehet belőle rakni...?

Itt jön a következő kérdés:
Siófokon építeném a grill-pult-kemence hármast.
Hol vegyek csengő téglát?
Van tippetek?
Köszi előre is...

kvcs.krisz
adminisztrátor

Hozzászólás Szerző: kvcs.krisz » 2019.01.29. 21:07

Stika írta:
2019.01.28. 19:35
Köszönöm a tanácsokat!

Ezek szerint kéményt sem lehet belőle rakni...?

Itt jön a következő kérdés:
Siófokon építeném a grill-pult-kemence hármast.
Hol vegyek csengő téglát?
Van tippetek?
Köszi előre is...
Én kéményt sem raknék belőle. Bontott téglát kereshetsz az apróhirdetési portálokon, esetleg a közösségi oldalon.

Stika
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Stika » 2019.02.05. 21:01

Köszönöm a tanácsot-tanácsokat!

kvcs.krisz
adminisztrátor

Hozzászólás Szerző: kvcs.krisz » 2019.02.05. 21:24

Nagyon szivesen! :beer:

sanya
kemencefűtő-segéd
Adott köszönetek: 6x

Hozzászólás Szerző: sanya » 2020.01.09. 17:14

Sziasztok!

Tavaly megterveztem egy kemencét, nem jutott rá időm megvalósítani, majd az idén. Méretei 60x90 alap, 50x30 berakóval. 2 sor emeléssel

Lenne pár kérdésem.
1. A hőgátnak csak felül kell 1/3-2/3 részben lennie? és oldalt elég az 5-5 cm?
2. 6 téglás kémény elég hozzá? mivel utólag lesz tető, így kb milyen magas a kémény kelhet (sor)?
3. sütő felület élére fordított tégla lenne (7cm vastag), túl gondoltam vagy elég? futóra lesz rakva a donga.
4. a donga első falát tiszta ytongból terveztem, jó vagy inkább tégla?
5. sütő felület alá lépésálló szigetelés kerülne és utána az élére állított tégla sütő felület, vagy jobb a tört üveg?

Köszönöm a válaszokat.

s@muk@
adminisztrátor
Adott köszönetek: 12x
Kapott köszönetek: 12x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2020.01.09. 19:24

Szeva Sanya
sanya írta:
2020.01.09. 17:14

1. A hőgátnak csak felül kell 1/3-2/3 részben lennie? és oldalt elég az 5-5 cm?
-> felül 1/3-2/3, de oldalt jobb lenne több is, ami megoldható keskenyebb ajtóval
2. 6 téglás kémény elég hozzá? mivel utólag lesz tető, így kb milyen magas a kémény kelhet (sor)?
-> 6 téglás megfelel, ha nem akarsz a kéménybe füstölõt :D , magasság a tetõ felett kb. 10 sor de a tetõ fajtájától függõ
3. sütő felület élére fordított tégla lenne (7cm vastag), túl gondoltam vagy elég? futóra lesz rakva a donga.
-> igen 7 cm elég , de az fektetve van :DD , a donga meg futóra tehát 15 cm vastag lesz
4. a donga első falát tiszta ytongból terveztem, jó vagy inkább tégla?
-> nem keverném a téglát a ytonggal, esetleg samottból a boltívet ha olyat csinálsz, én vasat se tennék a kemencébe
5. sütő felület alá lépésálló szigetelés kerülne és utána az élére állított tégla sütő felület, vagy jobb a tört üveg?
-> na ide lehet ha már megvan az ytong :D vagy lépésálló kőzetgyapot, igen 7 cm fektetett tégla agyagba ágyazva :DD
Ja es a következő kérdéseket itt teheted fel:
viewtopic.php?f=10&t=104
KemenceBaráti üdvözlettel - "Őrizzük a kemencézés hagyományát"

Válasz küldése