Mobil kemence építése.

Beszéljük át a mobil-kemencékkel kapcsolatos praktikákat.

Moderátor: tinker

Kisisti
kemencefűtő-segéd

Re: Mobil kemence építése.

Hozzászólás Szerző: Kisisti » 2019.06.10. 18:31

Elkészült a kemim, de nem tudok képet feltölteni!
Köszönöm a részletes fórum bejegyzéseket, segítségükkel megépítettem sajátomat és a főpróba is jól sikerült! Köszönöm mesterek!

Kisisti
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Kisisti » 2019.06.10. 19:48

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2019.06.12. 17:44

Üdv Tinker!
Én egy lábast szoktam rátenni, de nagyon nem tetszik, nem túl elegáns megoldás, Viszont a tied nagyon jól néz ki. Volna pár kérdésem, köszi ha megválaszolod
1,A kémény tetején a lapka le-fel nyitását hogyan oldottad meg?, A mozgatókart látom de a billenés zsanérral van megoldva?
2, A zsanér a mozgatókar oldalán van vagy szemben vele?
3,Mihez rögzíted amikor nyitva van?

Kisisti
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Kisisti » 2019.06.12. 17:52

Szerintem csak simán ráteszi mint egy kalapot!

sura
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: sura » 2019.06.13. 15:46

Kisisti írta:
2019.06.12. 17:52
Szerintem csak simán ráteszi mint egy kalapot!
Azért amikor tető alatt van a kemence, a kémény kitorkollása pedig a tető fölött, akkor egy kicsit nehézkes lehet a kémény lezárása lapkával.
Kiszaladni, létrát támasztani, "Ki rakta el az elzárót?!","Fogd meg a sörömet, amíg felmászok!" , "Dőől a létraaaaaaaaaa!!!", ".......", stb :)

Az első kemencémhez egy rövid kályhacsőből, egy arasznyi menetes szálból, meg egy tenyérnyi vaslemezből készíttem pillangószelepet.
Ennek mikéntjéről készítettem egy leírást, amit remélem más is tud használni.
(Előre is elnézést kérek a hosszúra sikeredett szövegért...)

Arra kell ügyelni, hogy a lehető legpontosabban illeszkedjen az elzáró lemez a füstcsőbe.

A vékonyfalú füstcső keresztmetszete általában nemigen kör alakú, ezért egy kicsit meg kell nyomkodni a csövet addig, amíg
a lehető "leg-körebb" formája lesz. És utána lehet mérni.

Ha megvan a pontos belső méret, akkor egy 2mm-es vaslemezből (A lemezvastagság Tinker javaslatára javítva.) ki kell vágni egy ennél 1 mm-rel kisebb átmérőjű körlapot. Ezt bele kell próbálni a csőbe és ha szükséges, akkor addig kell igazítani, amíg pontosan bele nem passzol. Ha korcolt a cső, akkor a korc helyét ki kell reszelni egy helyen a körlapból.
Ha minden stimmel, akkor a lemez középpontját ki kell fúrni.

A tengely furatának a kijelöléséhez készíttem egy Móricka-rajzot
Pillangó.png
Egy lapra kell rajzolni egy derékszöget és a 45 fokos szögfelezőt is. Ezután egy sima felületen a derékszögű vonalakra ráállítom a füstcsövet, és ahol a 45 fokos vonal befut a cső alá, meg ahol kifut alóla, ott megjelölöm a füstcső külső felét. Ha korcolt a füstcső, akkor úgy állítom a vonalakra, hogy a korc a legtávolabb legyen a tengelytől.
Ezután egy derékszöggel a kellő magasságra följelölöm a 45 fokos jeleket mindkét oldalon.

A fúrás helyét pontoztam. Ennél a vékony falú csőnél ez a pontozás sem szokott olyan egyszerű lenni.
Ehhez egy darab csövet, vagy egyenes gömbfát szoktam a satuba befogni, arra ráhúzom a füstcsövet, úgy hogy a pontozás helyén föltámaszkodjon,
és így könnyebb pontozni. A pontozott helyen a menetes szál átmérőjétől függően több lépésben 10-es lyukat fúrok a fűstcsőbe.

A pillangószelep tengelyét 10-es menetes szálból készítettem. Ezt átfúrtam úgy hogy egy 4-es csavar beleférjen.

Végül a füstcsőbe beledugott menetes szálra rá kell fogatni csavarral a körlapot.
Végső összeszereléskor érdemes kontra-anyát is tenni a rögzítő csavarra, hogy biztosan ne tekeredjen le.

A kezelőszerkezet kialakítása már egyéni ízlés kérdése.

Néhány képet, ami az első pillangószepemről készült, áthoztam a régi fórumról:
elzáró2.jpg
Kezelőszerkezet: Legelső és legutolsó verzió :)
DSCN9417.JPG
Ezt a rugós rögzítést egy kicsit túlagyaltam. Ha elég passzentos a körlemez akkor nincs rá szükség.
DSCN9415.JPG
Ez első változatnál még nem reszeltem meg a korcolásnál az elzáró lemez szélét, ezért aztán az egy kicsit kisebb lett, mint amekkora lehetett volna. De azért teszi a dolgát :)

KBÜ: Sura
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sura 2019.06.13. 21:40-kor.

tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát

Hozzászólás Szerző: tinker » 2019.06.13. 16:44

Mint írtam, a szabadon álló kemencéknél használom a tévőt a kéményre.. vannak esetek amikor pillangószelepet kell készíteni. A pillangószelep lemezét javaslom mindenkinek, hogy minimum 2mm-es lemezből készítse.. az említett pár tizedes lemezek 2-3 év alatt elrohadhatnak a kondenzációtól, és pont a legrosszabbkor okoznak problémát. Ha valaki pillangószelepet készít, törekedjen arra , hogy minél pontosabban illeszkedjen..

sura
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: sura » 2019.06.13. 22:07

tinker írta:
2019.06.13. 16:44
... A pillangószelep lemezét javaslom mindenkinek, hogy minimum 2mm-es lemezből készítse.. az említett pár tizedes lemezek 2-3 év alatt elrohadhatnak a kondenzációtól, és pont a legrosszabbkor okoznak problémát. ...
Tinker, a bejegyzésed után megnéztem, hogy milyen a 3 éves kemencém pillangószelepe...aztán gyorsan kiszereltem, mert ilyen volt. :)
IMG_20190613_183022.png
...kissé viseltes. :)
Tettem bele egy új lemezt, egyelőre ilyen vékony lemezből, mert hétvégén dolga lesz a kemencének, de "végleges" megoldásként csak-csak egy vastagabb lemez kell bele.
Az előző leírásomban is javítottam a lemez vastagságot.

Köszi!

KBÜ Sura

Válasz küldése