Mobil kemence építése.

Beszéljük át a mobil-kemencékkel kapcsolatos praktikákat.

Moderátor: tinker

Roli
kemencefűtő-segéd

Re: Mobil kemence építése.

Hozzászólás Szerző: Roli » 2021.03.14. 06:30

Ja illetve az első oldalon lévő rajznál nem pont 1:2:1 az arány.igy is jó.vagy legyen 14:24:14

Roli
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Roli » 2021.03.14. 06:33

Vagy a piros jel az 4 cm samot?

albapan
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 5x

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.03.14. 16:17

Üdv!
A füstcső hossza szinte mindegy, azért aránytalanul hosszú ne legyen. Nálam 180cm de tökéletesen működik, Az átmérője legalább 12cm de még jobb ha 14cm,
Az első oldalon levő rajz hibátlan, Nem pontosan értem, hogy mire gondoltál, de 14 24 14 re csinálod akkor is tökéletes lesz. Kicsi eltérés az 1:2:1 aránytól megengedett.

Roli
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Roli » 2021.03.15. 08:15

Köszönöm a válaszaid.ha van valami kérdés feltehetem?épp a rath c 25 ös anyagot néztem a kemi falán.hát még nedves este kentem,mondjuk nem mert csak glettvassal tudtsm rendes réteget rárakni ecsettel nem.remélem nem baj.a naggyom szemcséket ki ecseteltem vele.a füstcsővet mivel krll befogatni.csemprragasztó?

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.03.15. 18:46

Üdv!
A glettvasas felhordás teljesen jó. Én is azzal vittem fel kb 2mm rétegben addig amíg a kupola nem lett ráépítve. Utána a kupolarészt kentem ecsettel. mert ahhoz már nem fértem hozzá glettvassal. Hibátlan a mai napig, pedig sült, már benne ez az. A kiszáradásra várnod kell. én 2 éve márciusban csináltam és kellett vagy 3 nap mire teljesen kiszáradt, Nálam a füstcső nincs beragasztva semmivel, Enyhén kúposra csináltam a helyét, így megszorult amikor benyomtam a helyére, A kifüstölés megakadályozására kályhás zsinórt tettem a cső mellé és a kemence fala közé csak úgy lazán benyomva. Semmi füst nem jön mellette. Valami kérdésed van nyugodtan kérdezz. Előbb utóbb előkerülnek a többiek is csak kicsit mostanában leült a fórum.

Roli
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Roli » 2021.03.15. 19:05

Köszi.a segitséget.igen lassan szárad az anyag.de igy elég egyszer behúzni vagy kell mégegyszer?holnap végre lessz bolt veszem a kúphoz az ytongot.meg hegesztem a vasalatot.piizát lehet sütni az alsó samoton?ja még téli álmot alszik a csiport.

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.03.16. 17:41

Üdv!
Elég egyszer ha glettvassal csináltad, Nem jó ha túl vastag mert lepörög.
Nekem a középső rácson van egy pizzasütő kő felfűtöm a kemencét stabil 320fokra 10 pec és kész a pizza, egyszer 6-7 perc körül megfordítom, mert ennek a kemencének az a tulajdonsága, hogy kicsit jobban süt a hátuljánál,forgatni kell a tepsit , ha jól csinálod akkor csak egyszer.

tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Adott köszönetek: 1x
Kapott köszönetek: 26x

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.03.19. 19:37

Roli írta:
2021.03.14. 06:30
Ja illetve az első oldalon lévő rajznál nem pont 1:2:1 az arány.igy is jó.vagy legyen 14:24:14

A tűztér-sütőtér arénynak kell lennie 1:2, 1-2.2 nek... a harmadik akna lehet kisebb nyugodtan..

lepi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: lepi » 2021.03.21. 18:40

Sziasztok! Szeretnek én is mobil kemencét építeni.Hol találok infokat méretre,anyagra,építésre! Előre is köszi a választ

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 2x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2021.03.22. 17:09

Szia! Hát szerintem a leginkább itt, ebben a topicban. :angel:

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.03.23. 16:44

Üdv!
Úgy kell nekiállni, ahogy sokan tettük: Elolvasni az 1, oldaltól a 36 ig figyelmesen a fórumot,Igaz, hogy sok időbe kerül, de ennyit be kell fektetni egy jó kemence megépítéséhez, Mire a végére érsz szinte mindent tudni fogsz, ha még is marad kérdés, akkor segítünk.

Pohartej
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Pohartej » 2021.03.25. 01:12

Sziasztok,

először is köszönöm a sok hasznos infót, próbáltam minden fontos dolgot magamba szívni, többé kevésbé sikerült is. Azonban mielőtt neki állnék megvásárolni az anyagokat, lenne pár kérdésem hozzátok :) Magamról írtam pár szót a bemutatkozós topikban, itt nem akartam tovább azzal is szaporítani a szót :)

Tehát a kérdések:

A 26-dik oldalon feltett rajz szerint nekem kicsit borul az 1:2:1 arány, de lehet, hogy én értelmezem rosszul:
4cm samott/10cm fűtéstér/4cm samott/28cm sütőrész/ 4cm samott/10cm füsttér (elnézést, ha a megnevezések nem jók)
Ha a samottot nem nézzük akkor az arány 10cm:28cm:10cm.

A 10cm nem kevés a begyújtáshoz?

A kemencét nem feltétlen szeretném mobilra, így azon gondolkoztam, hogy érdemes lenne-e 15cm vastag ytongot használni a következő elgondolás miatt: A kemence két oldalába készítenék 6db 230x114-es, 40mm mély helyet, amibe bele helyeznék ekkora samott téglákat. 2-2 darabot a tűztérbe, 4-4 darabot pedig a sütütérbe. A tégláknál hagynék pár miliméteres tágulási rést. A vasszerkezet pedig nem engedné, hogy azok kiessenek. Neki fekszik a vaszerkezetnek, de ha az tágul a tégla el tud mozogni hátrafele. Mielőtt beteszem a téglát természetesen kikenem habarcsal majd vízüveggel, illetve ha kész az oldalsó téglák nélkül kiégetem. Tudom, hogy volt mér hasonló kísérletezés ahol a vas keretbe voltak befogatva a téglák és ha jól emlékszem nem sikerült rosszul, így viszont nem vesz el a sütőtérből.

A kéménnyel kapcsolatban nem teljesen világos, hogy hova kerül a pillangószelep, illetve, hogy milyen hosszúra érdemes hagyni a kéményt.
Itt gondolkoztam, hogy nem lehet-e a pillangószelepet úgy megoldani, hogy a kémény cső két oldalá, pár miliméter eltolással bevágni pár centimétert flexel és egy kis "félhold" alakú fémlemezt belehegeszteni lényegében egy belső peremet csinálni, hogy alulról és felülről arra feküdjön a széle rá zárt állapotban. Lehet felesleges, csak láttam, hogy nem egyszerű tökéletesre megcsinélni, ezért gondolkoztam rajta.

A ​samott elhelyezését a következőképpen értelmeztem: legalsó végig van rakva + 1 a hátfalra, középsőnél hátul van 14cm rés, a felső sornál pedig elöl van 14 cm-rés. De lehet rosszul láttam a képeken.

A vásárolandó mennyiségekkel vagyok még kicsit bajban. Össze írtam egy excelben, hogy miből mennyit kell venni, de bizonytalan vagyok kicsit :)
vízüveg 1lite / Rath habarcs universal 5kg / csemperagasztó 3*25kg / üvegszövet háló 4m / nemesvakolat ? / kályhás zsinór 6mm-es 3méter
A többi alkotó elemet szerintem sikerült viszonylag pontosan meghatároznom, de ezek pont azok, amik azért dobnak a költségeken, ha túl sokat vesz az ember.

Az ytongnál néztem, hogy bár minimálisan, de más értékek vannak megadva a nútolt és sima oldalúnál, melyiket érdemes használni?

Elnézést, hogy ennyi kérdés, gondolat felmerült már az elején, de szeretem egyben látni a képet, mielőtt neki ugrom valaminek.

Köszönöm a válaszokat :)

További szép estét nektek!

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.03.25. 16:19

Üdv!
1,A 26 oldalon levő rajzot nem teljesen jól értelmezed.
Ami alul van a tűztérbe narancssárgával az nem 4 cm samott, hanem sokunknál 2 cm cserép vagy samott is lehet, annak csak annyi a szerepe hogy a kemence alján az ytongot tehermentesítse a hősokktól. de ha csak vastagon be van simítva tűzálló habarccsal akkor sincs különösebb baj. Így nézve már is jobb az arány, Egyébként az 1 2 1 arányt ne vedd annyira köbe vésett szabálynak. Mint Tinker itt feljebb írta minimálisan ellehet térni tőle, főképpen a felső füstjáratnál nem annyira fontos.
2 Így a tűztér legalább 12cm és nem kevés, Mikor én építettem az enyémet ugyan ez volt a kérdésem mint neked, de megnyugtatlak jól lehet rakni a tüzet, mivel nem hasábokat, hanem gyújtós méretű fadarabokat fogsz majd rátenni.
3, véleményem szerint egy kicsit túl gondolod. Bár a samott téglák behelyezése valószínűleg javít a hőtartó képességen, de szerintem a 15 cm falvastagságnak nincs akkora szerepe, hogy érdemes lenne vele ennyit foglalkozni, de ha nem számít nagyon a költségtöbblet, az biztos hogy nem ront a dolgon, mert az is növelheti a hőtartást, de majd Tinker úgy is megírja a véleményét végül is ö a legtapasztaltabb köztünk.
4, A pillangószelep a kemence tetejétől 20cm - 40cm között valahol a a kéménycsőbe kerüljön. Nekem át van fúrva a cső ahol átdugtam a pillangószelep tengelyét és belülről rácsavaroztam a tengelyre a szelepet ami bezárva teljesen elzárja a füstcsövet.
5.Jól értelmezted a samott elhelyezést
6. Szerintem az univerzális Rath nál jobb a c25 vagy c30, Csemperagasztóból bőven elég 25kg flexibilis. nemes vakolatot még nem láttam olyan kis kiszerelésbe ami ne lenne elég. A többi anyagmennyiséged jó.
7. Ytongból nem kell nutolt jó a sima is.
Kb ennyi. Kellemes időtöltést, a saját magad épített kemencében, valahogy sokkal finomabb lesz az étel mint a máséban :DD

Pohartej
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Pohartej » 2021.03.25. 18:35

Köszönöm a válaszod :)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.03.31. 17:54

Pohartej írta:
2021.03.25. 01:12
Sziasztok,

először is köszönöm a sok hasznos infót, próbáltam minden fontos dolgot magamba szívni, többé kevésbé sikerült is. Azonban mielőtt neki állnék megvásárolni az anyagokat, lenne pár kérdésem hozzátok :) Magamról írtam pár szót a bemutatkozós topikban, itt nem akartam tovább azzal is szaporítani a szót :)

Tehát a kérdések:

A 26-dik oldalon feltett rajz szerint nekem kicsit borul az 1:2:1 arány, de lehet, hogy én értelmezem rosszul:
4cm samott/10cm fűtéstér/4cm samott/28cm sütőrész/ 4cm samott/10cm füsttér (elnézést, ha a megnevezések nem jók)
Ha a samottot nem nézzük akkor az arány 10cm:28cm:10cm.
INKÁBB LEGYEN 12:28:8

A 10cm nem kevés a begyújtáshoz?
NEM

A kemencét nem feltétlen szeretném mobilra, így azon gondolkoztam, hogy érdemes lenne-e 15cm vastag ytongot használni a következő elgondolás miatt: A kemence két oldalába készítenék 6db 230x114-es, 40mm mély helyet, amibe bele helyeznék ekkora samott téglákat. 2-2 darabot a tűztérbe, 4-4 darabot pedig a sütütérbe. A tégláknál hagynék pár miliméteres tágulási rést. A vasszerkezet pedig nem engedné, hogy azok kiessenek. Neki fekszik a vaszerkezetnek, de ha az tágul a tégla el tud mozogni hátrafele. Mielőtt beteszem a téglát természetesen kikenem habarcsal majd vízüveggel, illetve ha kész az oldalsó téglák nélkül kiégetem. Tudom, hogy volt mér hasonló kísérletezés ahol a vas keretbe voltak befogatva a téglák és ha jól emlékszem nem sikerült rosszul, így viszont nem vesz el a sütőtérből.
HA NEM AKAROD MOBILIZÁLNI CSINÉLHATOD SAMOTTBÓL AZ EGÉSZET... CSAK EGY MÁS KEMENCE LESZ BELŐLE
A kéménnyel kapcsolatban nem teljesen világos, hogy hova kerül a pillangószelep, illetve, hogy milyen hosszúra érdemes hagyni a kéményt.
NEM KELL FELTÉTLEN PILLANGÓSZELEP, CSAK AZ ÁRAMLÁST KELL MEGSZÜNTETNI BÁRMIVEL. A KEMENCE KÉMÉNY NÉLKÜL IS TÖKÉLETESEN MŰKÖDIK.
Itt gondolkoztam, hogy nem lehet-e a pillangószelepet úgy megoldani, hogy a kémény cső két oldalá, pár miliméter eltolással bevágni pár centimétert flexel és egy kis "félhold" alakú fémlemezt belehegeszteni lényegében egy belső peremet csinálni, hogy alulról és felülről arra feküdjön a széle rá zárt állapotban. Lehet felesleges, csak láttam, hogy nem egyszerű tökéletesre megcsinélni, ezért gondolkoztam rajta.

A ​samott elhelyezését a következőképpen értelmeztem: legalsó végig van rakva + 1 a hátfalra, középsőnél hátul van 14cm rés, a felső sornál pedig elöl van 14 cm-rés. De lehet rosszul láttam a képeken.

A vásárolandó mennyiségekkel vagyok még kicsit bajban. Össze írtam egy excelben, hogy miből mennyit kell venni, de bizonytalan vagyok kicsit :)
vízüveg 1lite / Rath habarcs universal 5kg / csemperagasztó 3*25kg 75 KG RAGASZTÓ ???
/ üvegszövet háló 4m / nemesvakolat ? / kályhás zsinór 6mm-es 3méter
A többi alkotó elemet szerintem sikerült viszonylag pontosan meghatároznom, de ezek pont azok, amik azért dobnak a költségeken, ha túl sokat vesz az ember.

Az ytongnál néztem, hogy bár minimálisan, de más értékek vannak megadva a nútolt és sima oldalúnál, melyiket érdemes használni?
10 CM ESBEN MÉG NEM LÁTTAM NÚTOSAT

Elnézést, hogy ennyi kérdés, gondolat felmerült már az elején, de szeretem egyben látni a képet, mielőtt neki ugrom valaminek.

Köszönöm a válaszokat :)

További szép estét nektek!

m.chriss
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: m.chriss » 2021.04.06. 14:47

Üdvözlök mindenkit!!
Magyar Krisztián vagyok. Új vagyok ezen a fórumon. A régi fórum segítségével 2 donga kemencét építettem. Most viszont belevágtam egy mobikemence építésébe. Elolvastam a topikot kétszer is. Nagyon sok infóval gazdagodtam. Ezt nagyon szépen köszönöm. Lassan alakul a kemencém.
Most egy kicsit elakadtam. Az lenne a kérdésem hogy a kéménycsőnek van jelentősége, hogy a kemence tetején jön e ki? A kemence helyének az adottságából nekem jobb lenne ha a hátulján jönne ki. Befolyásolja e ez a működését?

A megtisztelő válaszokat előre is köszönöm!

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.04.06. 17:51

Üdv!
Szerintem nincs jelentősége. Tulajdonképpen a felső füstjáratban vízszintesen áramlik a füst. Hogy kemence vége előtt 10cm rel vagy a hátulján csatlakozik a füstcsőbe szerintem teljesen mindegy.

ZZs
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: ZZs » 2021.04.07. 22:53

Sziasztok! Érdeklődni szeretnèk, hogy a kemence oldalára felviszem a Rath universal super-t, ès utána ha megszárad le kell még kenni vízüveggel?

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.04.08. 19:19

Üdv!
Kétszer le kell kenni.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.04.09. 09:40

m.chriss írta:
2021.04.06. 14:47
Üdvözlök mindenkit!!
Magyar Krisztián vagyok. Új vagyok ezen a fórumon. A régi fórum segítségével 2 donga kemencét építettem. Most viszont belevágtam egy mobikemence építésébe. Elolvastam a topikot kétszer is. Nagyon sok infóval gazdagodtam. Ezt nagyon szépen köszönöm. Lassan alakul a kemencém.
Most egy kicsit elakadtam. Az lenne a kérdésem hogy a kéménycsőnek van jelentősége, hogy a kemence tetején jön e ki? A kemence helyének az adottságából nekem jobb lenne ha a hátulján jönne ki. Befolyásolja e ez a működését?

A megtisztelő válaszokat előre is köszönöm!
A fölső füstaknából bárhol távozhat a füst..

Válasz küldése