Mobil kemence építése.

Beszéljük át a mobil-kemencékkel kapcsolatos praktikákat.

Moderátor: tinker

albapan
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 5x

Re: Mobil kemence építése.

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.06.24. 06:43

Úgy néz ki ezt még nem sikerült kigondolni :DD

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Adott köszönetek: 1x
Kapott köszönetek: 3x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2021.06.24. 21:16

albapan írta:
2021.06.24. 06:43
Úgy néz ki ezt még nem sikerült kigondolni :DD
Esetleg lehet orvosolni, úgy mint a "Legényanyá"-ban az elmaradt ablakot :D

Memphiys
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Memphiys » 2021.07.18. 07:00

Sziasztok!

Belekezdtem egy mobilkemence építésébe, az előző oldalon már volt pár kérdésem, de most ismét elakadtam.

1. A belső vas keret és a fal között ugye kell a 2-3 mm dilettációs hézag, ez rendeben is van, de a sütőteret is szeretném kibélelni samottal. A samott lapok és a vas között kell a kb 2-3 mm hézag? Jelenleg elég passzosra van bevágva.

2. Vaskeretet érdemes a tűztérbe is lefesteni? van egyáltalán értelme? Esetleg lehet e veszélyes sütés közbe? gondolok itt gőzök gázok felszabadulására vagy bármire :)

3. Kályhás tömítőzsinórt gondoltam úgy használni hogy a vaskeret és a kemence homlokfala között lenne a tömítés, ez még gondolom belefér, mert visszaolvasva volt itt szó a rákkeltő hatásáról. Esetleg egy olyan megoldásra is gondoltam hogy hőálló szilikonnal bekenem a vakeret és a homlokfal azon részét ahol találkoznak, betolom a keretet a kályhába és összenyomom. Nem akarom nagyon mozgatni a kemencét. Melyik megoldás lehet jobb, esetleg más alternatívája valakinek?

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.07.19. 18:16

Üdv!
1,Igen a samott lapok és a vaskeret közt is kell dilatációs hézag, mert nem azonos a hőtágulási együtthatójuk.
2. Én lefestettem hő és tűzálló festékkel de nem fontos lefesteni a tűztérbe a vasat
3.Az elgondolás tökéletes, én a kettő ötvözetét használtam mert én sem mozgatom a kemencét. Vagyis tettem tömítőzsinórt és utána a keret meg a homlokfal közt letömítettem hőálló szilikonnal is és utána toltam be a keretet a helyére, A szélét a homlokfalon maszkolószalaggal leragasztottam ,hogy a kinyomódott szilo ne kenje össze a homlokfalat. Lényeg, hogy még száradás előtt le kell húzni a maszkolószalagot, mert utána már nem lehet. Egyáltalán nem füstöl ki mellette, pedig már volt párszor sütve benne.
A rákkeltő hatás itt nem jön szóba mert nem tud érintkezni a zsinór a kemence belső terével.

Nagykemi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2021.07.21. 07:26

2, Az enyém vasváza bontott vasablak keretből lesz, ezért alapos mechanikai tisztítás után rozsdaátalakítót kap csupán. (RO-55)
Elvileg ez egy sav, ami megmarja. Remélem, hogy abból sem szabadul fel a hőhatására semmi problémás cucc.

Memphiys
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Memphiys » 2021.07.21. 13:23

Köszi albapan a sok segítséget. Még egy kérdésem lenne, de szerintem ez lesz az utolsó :) A hőmérőt hogyan kell beépíteni?
Adtak hozzá egy fém csövet. Azt a csövet falazzam be és csak toljam bele a hőmérőt? vagy mivel a füsttérbe nem kellene 500° nál melegebbnek lennie, közvetlenül a hőmérőt is beépíthetem, de azt hogyan csemperagasztóval ragasszam be?

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.07.22. 05:40

Üdv! Szívesen segítünk!
Az első elgondolás a jó. Én fúrtam egy azonos átmérőjű furatot mint a hőmérő tok cső külső átmérője a kemence homlokfalába a felső füst térbe és egyszerűen csak finoman gumikalapáccsal bekocogtattam.. Annyira szoros lett hogy még csemperagasztóval sem kellett megkenni így sem füstöl ki mellette jól beleszorult.
A fix beépítés nem jó, mert télre ki kell venni a hőmérőt, mert ezek általában nem tudnak minuszba menni és elgörbül a mutató, ha nagy hidegben is kint hagyod. Viszont a tokcsőből bármikor kivehető, végül is azért árulják így szerintem.

tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Kapott köszönetek: 30x

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.07.22. 11:04

Mostanában sajnos elég keveset érek ide.. de úgy látom a szellem megy tovább és segítetek a kérdezőknek.. ! Köszönöm !

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.07.22. 19:00

Végül is sokan a te tanítványaid vagyunk Tinker, Örülünk ha segíthetünk és a mester dicsér :DD

Nagykemi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2021.07.23. 06:02

Így van! :DD
Tinker! :meg:

fredgorgo
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: fredgorgo » 2021.07.27. 08:44

Sziasztok,

Olvasgattam a fórumot és egyre agyobb késztetést érzek az építésre. Főleg, hogy felújításból kimaradt rengeteg anyag, ezeket szeretném felhasználni a következő képpen (nagyjáól ahogy a mobilkemi videóban: https://www.youtube.com/watch?v=Pc4uAD6qcCg&t=62s):

4 db 10-es Ytong alulra, 30-as zártszelvény keret bemarva.
2 sor 10-es Ytong fal, teteje 20-as Ytong faragva.
Majd élvédőzve, és hálózva.
--> milyen ragasztót ajánlotok (Murexin csemperagasztó esetleg, vagy falazó habarcs?)

Belülre a vaskeretnek 30-as (40?) L-vasat gondoltam, és arra kerülne a 2cm/3cm-es (?) samot tégla.
Itt nem tudom milyen tüzelő/sütő arányt használjak (magasságban 1/3-2/3?), illetve a füst út hogyan alakulna? A keretet hogyan (egyáltalán kell-e) rögzíteni a "ház"ba esetleg ragasztani a peremet kívülről?

Hézagok 2-3 mm a keret és a "ház között", 2-3mm a keret és a samot tégla között.
Ajtó, samottal rakott, ennek rögzítése ragasztott, vagy csavarozott? aZ ajtó tömítése, a keretre tömítőzsinórt olvastam több helyen, ezt hogyan lehet rögzíteni.

Válaszaitokat előre is köszönöm.
Üdv, Gergő

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.07.27. 19:13

Üdv
Falazó habarcs nem jó flexibilis csemperagasztót használj, a márka mindegy.
30 as 40 es L profil bármelyik jó nekem 40 es van
Samottból legalább 30 as de az sem baj ha 40 es
Tűztér sütőtér kéménytér arány 1 -2 -1
Keretet nem szükséges rögzíteni, ha nem zavar, hogy ki fog füstölni, van aki kifejezetten rusztikusnak tartja, ha füstös a kemence homlokzata.
A 3mm hézag teljesen jó, de azért nagyobb se legyen
"Az ajtó samottal rakott"- ezt nem értem mire gondolsz? Ha az ajtóra samottot akarsz belülről tenni, akkor felejtsd el rossz ötlet. elegendő hőszigetelés.
Sok megoldás van a leg egyszerűbb cserép rácsavarozva az ajtóra belülről.
Tömítő zsinórt lehet kapni olyat amelyiknek öntapadós az egyik fele (lapos és nem kör keresztmetszetű) ez is jó egyébként lehet kapni hozzá spec ragasztót is.

Memphiys
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Memphiys » 2021.07.28. 10:04

Sziasztok!

Albapan! Megkérdezhetem hogy miért rossz ötlet a samott az ajtóra? Én is 2 cm samottlapot terveztem ráerősíteni az ajtóra, de akkor ezek szerint újra kell tervezni :)

s@muk@
adminisztrátor
Adott köszönetek: 12x
Kapott köszönetek: 12x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2021.07.29. 13:51

Memphiys írta:
2021.07.28. 10:04
Sziasztok!
Megkérdezhetem hogy miért rossz ötlet a samott az ajtóra? Én is 2 cm samottlapot terveztem ráerősíteni az ajtóra, de akkor ezek szerint újra kell tervezni :)
Szia
raktam a tuzter ajtanara en is samottlapot. A sutoter ajtajara csak 1x , olyan nehez volt
hogy maskor nem probalkoztam vele
:D
KemenceBaráti üdvözlettel - "Őrizzük a kemencézés hagyományát"

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.07.29. 15:37

Memphiys írta:
2021.07.28. 10:04
Sziasztok!

Albapan! Megkérdezhetem hogy miért rossz ötlet a samott az ajtóra? Én is 2 cm samottlapot terveztem ráerősíteni az ajtóra, de akkor ezek szerint újra kell tervezni :)
Üdv!
Egyik tényező amit S@muk@ írt, a másik, hogy tulajdonképpen a kemence belseje Ytongból van és bekenve tűzálló habarccsal (KIVÉVE AMIKOR AZ EGÉSZ BELSEJÉT KIBURKOLJÁK SAMOTTAL, DE AZ MÁS TÉMA) aminek nagyon jó igy a hőszigetelése és jól megtartja a hőt és ez a cél. Mivel a tepsi alatt és felette is van samott( ugye ezzel van elválasztva a tüztér -sütőtér és kéménytér) ezáltal alul felül sugárzó hőt kap a tepsi és egyformán sül a sütemény. Ha azonban az ajtóra is teszel samottot és máshol nincs akkor az ajtó felőli oldalon égetni fogja a tepsiben levő dolgokat, mivel onnan plusz sugárzó hőt ad a samott.Sűrűbben kell forgatni a tepsit vagy nyitogatni az ajtót :DD hogy ne égjen meg. Ezért szerencsésebb csak hőszigetelést tenni az ajtóra.Ugyan ez a baj amikor a kemence hátsó falára ( az ytong hősokktól való védelmére) állított samott van téve, a kemence hátsó fele jobban fog sütni és és éget, ha nem forgatod időben a tepsit. Ez az én tapasztalatom.

Memphiys
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Memphiys » 2021.08.02. 07:08

Sziasztok!

Itt tartok, ma holnap szeretném felfűteni, az első sütést megejteni :) Samott lap van a kemence hátuljánál, az ajtóra végülis csak cserepet raktam.
Csatolmányok
a.jpg
IMG_20210801_191705.jpg

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.08.02. 13:53

Üdv! Nagyon jól néz ki. Biztos, hogy jól fog működni. Süljön benne sok finomság.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.08.02. 16:08

Memphiys írta:
2021.08.02. 07:08
Sziasztok!

Itt tartok, ma holnap szeretném felfűteni, az első sütést megejteni :) Samott lap van a kemence hátuljánál, az ajtóra végülis csak cserepet raktam.
Szép lett gratulálok !! Amúgy majdnem mindegy mit teszel az ajtóra... a lényeg az hogy ne egy szál lemez legyen ott.. és tűzálló paplannal szigetelni szoktam :)

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2021.08.03. 06:20

Üdv!
Tinker mester nem írta ide, de természetesen a tűzálló paplant légmentesen elfedi a sütőtértől, hiszen a paplan kerámia szálból készül, ami fokozott egészségügyi kockázatot jelent.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.08.03. 22:46

albapan írta:
2021.08.03. 06:20
Üdv!
Tinker mester nem írta ide, de természetesen a tűzálló paplant légmentesen elfedi a sütőtértől, hiszen a paplan kerámia szálból készül, ami fokozott egészségügyi kockázatot jelent.
egy u alakú lemez mögé teszem... a 2 odala nyitva... de le van festve így abból ki nem jön semmi... később befogja a korom. és nem azbesztról, vagy kőzetgyapotról van szó..

Válasz küldése