Mobil kemence építése.

Beszéljük át a mobil-kemencékkel kapcsolatos praktikákat.

Moderátor: tinker

tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Adott köszönetek: 1x
Kapott köszönetek: 31x

Re: Mobil kemence építése.

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.10.06. 11:00

albapan írta:
2021.10.05. 17:15
Üdv!
Ügyes vagy, szép munkák. Az első kérdésedre válaszolva szerintem jó így a méret arány, Nem kőbe vésett az 1-2-1 minimálisan eltérsz tőle semmi gond nincs.
Igen, bocs ez lemaradt... ez így jó ahogy van... :)

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Adott köszönetek: 2x
Kapott köszönetek: 3x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2021.10.09. 02:36

csaba17 írta:
2021.10.03. 20:57
Sziasztok!

Elkészült a kemi! Nagyon szépen köszönöm a sok segítséget, melyet a Fórum adott!
...

Szia!

Gratulálok!
Minden nagyon szuper lett! :)
A füstölő teljesen zárt? Úgy értem, hogy a füstnek nem kell, hogy kicsit kiszivárogjon.
A füstgenerátor hogyan működik?

csaba17
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 1x

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.10.10. 17:45

Sziasztok!

Köszönöm szépen! Az előző válaszokat is köszönöm!

A füst elvezetéséhez 4 db 3,5 cm-es lyukat fúrtam a szekrény tetejéhez viszonylag közel, nem a legtetetjére (a képen látszik). A szekrényt stafnifából készítettem, néhol merevítettem, lambériával körbevontam. Némi tetőlécet is felhasználtam, mezőgazdasági boltban vékony seprűnyeleket vásároltam. Ezek V alakú bevágásban stabilan ülnek 3 sorban. A szekrényt úgy méreteztem, hogy beférjen a faház mögötti kis fedett helyre és kényelmesen elférjen benne a recept szerinti 16 kg kolbász (kész külmérete 52*50*83 cm). Ha valakinek van régi hűtője, fém öltöző szekrénye, vagy egyéb kisebb szekrénye fából, már kész is. Eredetileg nem volt kereke, azokat a kemihez gondoltam, méretre is fúrtam a lábait, de kerék nélkül stabilabbnak gondolom.

A hidegfüst generátort a "Füstfenerátor 3.0 lépésről lépésre + teszt" alapján készítettem, ez volt a legszimpatikusabb a sok videó közül. Vettem piás díszdobozt és tetejére rászereltem a vizes cuccokat (fénykép és számla). Amit nem tudtam készen venni, az a lényege: egy 15-20 cm-es vékony cső, vékony lyukkal. Egy autósboltban kértem a csak dísznek tartott alkatrészekből egy HDI csövet a csavarjával együtt. Kikalapáltam egyenesre, leköszörültem egyik végét, h rá tudjam húzni a vékony akvárium csövet. Ezt kell rácsavarni (ha nem lehet, ráforrasztani) a T idom végére, hogy vákum legyen. Ez szívja a füstöt/tartja égésban a faháncsot a tartályban. Faháncsot a Kemencemánia bolttól vettem, kb 5 ezer Ft volt vagy 3 évvel ezelőtt és kb a fele még megvan. Nem fűrészpor, hanem kéregmentes portalanított bükkfa háncs. A tartályra 3 db 5 mm-es lyukat fúrtam, ezeken gyújtom be hosszú gyufával a cuccot ((öngyújtóval is lehet, de néha (ha elaludna és újragyújtjuk) kilobban a képződő gáz, ezért jobb a hosszú gyufa)). Eredetikeg 4 lyukat fúrtam, de az sok volt, csavarral/alátéttel egyet megszüntettem.

Sajtot füstültem (3 óra elég) és legfőképp kolbászt, melyet összesen 20 órát füstölök 3 estére elosztva. Az első kb 2-3 órában gond nélkül üzemel, de aztán kesztyűvel megfogom a kis dobozt és a földhöz kocogtatom, hogy zömüljön a faháncs a dobozban. Este bentről is látom, ha mindhárom lyuk ég, akkor jól/erősen üzemel. Akvárium pumpát vettem kb 6 ezer Ft volt. Mezőhegyesről rendeltem az Y elosztóval együtt (2 kivezetése van), ill vagy 5 méter csövet akvárium boltban a pumpához (a faházban megy a pumpa, legalább az ottani száraz levegőt szívja, ha kint nyírkos idő lenne, de lehet ez nem is számít). Azért ilyet, mert egy videóban láttam, hogy egy srác Kanadában, a semmi közepén egy fém öltozőszekrényben ugyanilyennel füstöl. Nem használom a max fokozaton.

Kolbász recept (el szokták kérni, ha esznek a kolbászból és csinálnak is): 15 kg hús (pl: lapocka), 1 kg zsírszalonna, 7 dkg bors, 33 dkg só, 25 dkg paprika, 12 dkg foghagyma, fél db szerecsendió reszelve.

üdv,
Csaba
Csatolmányok
Akvárium pumpa
Akvárium pumpa
Hideg füst generátór cső nélkül
Hideg füst generátór cső nélkül
Hideg füst generátor
Hideg füst generátor
Ezen látszódnak a lyukak a fölst kivezetéséhez
Ezen látszódnak a lyukak a fölst kivezetéséhez

csaba17
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.10.10. 17:55

Sziasztok!

Küldöm a vizes cuccokról a számlarészt. Ami nincs rajta még az a kb 40 cm hosszú félcolos réz vízcső, ami belóg a füstölő szekrénybe (kisebb lyukat fúrtam a szekrény oldalába, ezen jön a füst, csak simán ráhúzom a T idomra. A szekrényben a cső alatt egy edényt tartok (egy kicsi, kb 10 cm átmérőjű macskaeledeles fémtálat, nagyobb is lehet. Ez azért fontos, mert a csövön a füst mellet 20 óra alatt jön egy adag kátrány is és ez az edény fogja fel azt, nem folyik szét a szekrény aljában.

üdv,
Csaba
Csatolmányok
Vizes alkatrészek
Vizes alkatrészek

csaba17
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.10.10. 18:37

Bocsánat, a füstölő szekrény méretét elírtam. Nem 52*50 cm, hanem 62*50 cm az alapterület mérete. Ez a külmérete a lambériával együtt, vagyis 60*48 cm a stafnifa váz külmérete lambéria nélkül. Stafnifanént 4,3*4,3 cm-est használtam (barkácsárúház), de lehet a normál 5*5-ös stafnifa fakereskedésben olcsóbb, főleg manapság. Ebben a 16 kg kolbász három sorban kényelmesen elfér. Üdv, Csaba

csácsó
Tiszteletbeli KemenceBarát
Kapott köszönetek: 4x

Hozzászólás Szerző: csácsó » 2021.10.11. 21:54

Szia csaba17!

Minden elismerésem a munkáid után!
Üdv: Jani

csaba17
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.10.15. 15:41

Szia Jani!

Köszönöm szépen!

A kis házilagos füstgenerátort nagyon ajánlom, nagyon jól teljesít. Összköltsége kb 10 ezer Ft pumpával, díszdobozzal (azt is vettem) együtt. Helyigénye minimális. A bükkfa apríték 5 ezer Ft volt egy zsákkal, nekem öt évre elég. Először vettem egy kis nyers kolbászt, megfüstöltem, vártam, megkóstoltam, vártam, megmaradtam, aztán a kutyának is adtam belőle. Azóta (három éve) 16 kilót problémamentesen megfüstöl. Sonkával nem próbálkoztam, mert annak állítólag 60 óra a füstigénye, meg persze előtte pácolni is kell. A füstgenerátor úgy kapcsolódik ide (azon túl, hogy füstöl, majdnem, mint a kemence), hogy még a régi fórumot olvasgattam a kemenceépítésról, hátha egyszer sikerül, igaz hegesztőm sem volt még akkor, de azért csinálgassak valami kapcsolódót.

Az épített sparheltet a Fórumon láttam először, nagyon megtetszet! Ha nem lenne, 2 db téglára tenném az öntöttvas lapot, sokkal finomabb az étel azon, mint a faszenes grillen (lehet, ez csak nekem új).

üdv,
Csaba

Válasz küldése