Mobil kemence építése.

Beszéljük át a mobil-kemencékkel kapcsolatos praktikákat.

Moderátor: tinker

tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Adott köszönetek: 1x
Kapott köszönetek: 32x

Re: Mobil kemence építése.

Hozzászólás Szerző: tinker » 2021.10.06. 11:00

albapan írta:
2021.10.05. 17:15
Üdv!
Ügyes vagy, szép munkák. Az első kérdésedre válaszolva szerintem jó így a méret arány, Nem kőbe vésett az 1-2-1 minimálisan eltérsz tőle semmi gond nincs.
Igen, bocs ez lemaradt... ez így jó ahogy van... :)

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Adott köszönetek: 2x
Kapott köszönetek: 3x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2021.10.09. 02:36

csaba17 írta:
2021.10.03. 20:57
Sziasztok!

Elkészült a kemi! Nagyon szépen köszönöm a sok segítséget, melyet a Fórum adott!
...

Szia!

Gratulálok!
Minden nagyon szuper lett! :)
A füstölő teljesen zárt? Úgy értem, hogy a füstnek nem kell, hogy kicsit kiszivárogjon.
A füstgenerátor hogyan működik?

csaba17
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 1x

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.10.10. 17:45

Sziasztok!

Köszönöm szépen! Az előző válaszokat is köszönöm!

A füst elvezetéséhez 4 db 3,5 cm-es lyukat fúrtam a szekrény tetejéhez viszonylag közel, nem a legtetetjére (a képen látszik). A szekrényt stafnifából készítettem, néhol merevítettem, lambériával körbevontam. Némi tetőlécet is felhasználtam, mezőgazdasági boltban vékony seprűnyeleket vásároltam. Ezek V alakú bevágásban stabilan ülnek 3 sorban. A szekrényt úgy méreteztem, hogy beférjen a faház mögötti kis fedett helyre és kényelmesen elférjen benne a recept szerinti 16 kg kolbász (kész külmérete 52*50*83 cm). Ha valakinek van régi hűtője, fém öltöző szekrénye, vagy egyéb kisebb szekrénye fából, már kész is. Eredetileg nem volt kereke, azokat a kemihez gondoltam, méretre is fúrtam a lábait, de kerék nélkül stabilabbnak gondolom.

A hidegfüst generátort a "Füstfenerátor 3.0 lépésről lépésre + teszt" alapján készítettem, ez volt a legszimpatikusabb a sok videó közül. Vettem piás díszdobozt és tetejére rászereltem a vizes cuccokat (fénykép és számla). Amit nem tudtam készen venni, az a lényege: egy 15-20 cm-es vékony cső, vékony lyukkal. Egy autósboltban kértem a csak dísznek tartott alkatrészekből egy HDI csövet a csavarjával együtt. Kikalapáltam egyenesre, leköszörültem egyik végét, h rá tudjam húzni a vékony akvárium csövet. Ezt kell rácsavarni (ha nem lehet, ráforrasztani) a T idom végére, hogy vákum legyen. Ez szívja a füstöt/tartja égésban a faháncsot a tartályban. Faháncsot a Kemencemánia bolttól vettem, kb 5 ezer Ft volt vagy 3 évvel ezelőtt és kb a fele még megvan. Nem fűrészpor, hanem kéregmentes portalanított bükkfa háncs. A tartályra 3 db 5 mm-es lyukat fúrtam, ezeken gyújtom be hosszú gyufával a cuccot ((öngyújtóval is lehet, de néha (ha elaludna és újragyújtjuk) kilobban a képződő gáz, ezért jobb a hosszú gyufa)). Eredetikeg 4 lyukat fúrtam, de az sok volt, csavarral/alátéttel egyet megszüntettem.

Sajtot füstültem (3 óra elég) és legfőképp kolbászt, melyet összesen 20 órát füstölök 3 estére elosztva. Az első kb 2-3 órában gond nélkül üzemel, de aztán kesztyűvel megfogom a kis dobozt és a földhöz kocogtatom, hogy zömüljön a faháncs a dobozban. Este bentről is látom, ha mindhárom lyuk ég, akkor jól/erősen üzemel. Akvárium pumpát vettem kb 6 ezer Ft volt. Mezőhegyesről rendeltem az Y elosztóval együtt (2 kivezetése van), ill vagy 5 méter csövet akvárium boltban a pumpához (a faházban megy a pumpa, legalább az ottani száraz levegőt szívja, ha kint nyírkos idő lenne, de lehet ez nem is számít). Azért ilyet, mert egy videóban láttam, hogy egy srác Kanadában, a semmi közepén egy fém öltozőszekrényben ugyanilyennel füstöl. Nem használom a max fokozaton.

Kolbász recept (el szokták kérni, ha esznek a kolbászból és csinálnak is): 15 kg hús (pl: lapocka), 1 kg zsírszalonna, 7 dkg bors, 33 dkg só, 25 dkg paprika, 12 dkg foghagyma, fél db szerecsendió reszelve.

üdv,
Csaba
Csatolmányok
Akvárium pumpa
Akvárium pumpa
Hideg füst generátór cső nélkül
Hideg füst generátór cső nélkül
Hideg füst generátor
Hideg füst generátor
Ezen látszódnak a lyukak a fölst kivezetéséhez
Ezen látszódnak a lyukak a fölst kivezetéséhez

csaba17
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.10.10. 17:55

Sziasztok!

Küldöm a vizes cuccokról a számlarészt. Ami nincs rajta még az a kb 40 cm hosszú félcolos réz vízcső, ami belóg a füstölő szekrénybe (kisebb lyukat fúrtam a szekrény oldalába, ezen jön a füst, csak simán ráhúzom a T idomra. A szekrényben a cső alatt egy edényt tartok (egy kicsi, kb 10 cm átmérőjű macskaeledeles fémtálat, nagyobb is lehet. Ez azért fontos, mert a csövön a füst mellet 20 óra alatt jön egy adag kátrány is és ez az edény fogja fel azt, nem folyik szét a szekrény aljában.

üdv,
Csaba
Csatolmányok
Vizes alkatrészek
Vizes alkatrészek

csaba17
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.10.10. 18:37

Bocsánat, a füstölő szekrény méretét elírtam. Nem 52*50 cm, hanem 62*50 cm az alapterület mérete. Ez a külmérete a lambériával együtt, vagyis 60*48 cm a stafnifa váz külmérete lambéria nélkül. Stafnifanént 4,3*4,3 cm-est használtam (barkácsárúház), de lehet a normál 5*5-ös stafnifa fakereskedésben olcsóbb, főleg manapság. Ebben a 16 kg kolbász három sorban kényelmesen elfér. Üdv, Csaba

csácsó
Kapott köszönetek: 4x

Hozzászólás Szerző: csácsó » 2021.10.11. 21:54

Szia csaba17!

Minden elismerésem a munkáid után!
Üdv: Jani

csaba17
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.10.15. 15:41

Szia Jani!

Köszönöm szépen!

A kis házilagos füstgenerátort nagyon ajánlom, nagyon jól teljesít. Összköltsége kb 10 ezer Ft pumpával, díszdobozzal (azt is vettem) együtt. Helyigénye minimális. A bükkfa apríték 5 ezer Ft volt egy zsákkal, nekem öt évre elég. Először vettem egy kis nyers kolbászt, megfüstöltem, vártam, megkóstoltam, vártam, megmaradtam, aztán a kutyának is adtam belőle. Azóta (három éve) 16 kilót problémamentesen megfüstöl. Sonkával nem próbálkoztam, mert annak állítólag 60 óra a füstigénye, meg persze előtte pácolni is kell. A füstgenerátor úgy kapcsolódik ide (azon túl, hogy füstöl, majdnem, mint a kemence), hogy még a régi fórumot olvasgattam a kemenceépítésról, hátha egyszer sikerül, igaz hegesztőm sem volt még akkor, de azért csinálgassak valami kapcsolódót.

Az épített sparheltet a Fórumon láttam először, nagyon megtetszet! Ha nem lenne, 2 db téglára tenném az öntöttvas lapot, sokkal finomabb az étel azon, mint a faszenes grillen (lehet, ez csak nekem új).

üdv,
Csaba

jani
Kapott köszönetek: 9x

Hozzászólás Szerző: jani » 2021.12.29. 07:20

Csaba17 szép és hasznos dolgokat csináltál! Az a sparhelt nagyon tetszik! :taps:

Tomika88
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Tomika88 » 2021.12.29. 09:41

Sziasztok!
Olvasgatom egy ideje a fórumot, nagyon megtetszett a mobil kemence. Facebookon írták erről a mobilkemencéről, hogy veszélyes, mert sütés közben az ételbe eshet a leválló ytongról por ami lehet akár nagyon aprószemű és, hogy az mérgező vagy legaláb is káros.
Ezzel kapcsolatban vannak tapasztalataitok?
Illetve a kemence belsejében ez a levállás hogyan kerülhető el? Ha megfeleően ki van kenve a belseje nem lehet ilyen gond?

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 3x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2021.12.30. 13:11

Szia!
Ha jól ki van kenve, akkor az megvédi.
Egyébként is a kaja fölött samottlap van, így nem nagyon potyoghat bele. Persze a szálló por egy megsérült vakolat esetében lehet problémás, de a megelőzés a fontos itt is.

csaba17
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.12.30. 22:54

jani írta:
2021.12.29. 07:20
Csaba17 szép és hasznos dolgokat csináltál! Az a sparhelt nagyon tetszik! :taps:
Szia Jani, köszönöm szépen!

Salgó platnit vettem a mintaboltban, meg egy ugyanolyan széles öntöttvas lapot ugyanott (kb 2 cm-el rövidebb az öntöttvas lap, így a végébe vágtam egy 30 mm-es laposvasat). A platni gyári toldását, a toldásnál a peremét végig levágtam, így jól felfekszik. 20 mm-es laposvasból készítettem keretet, melyre kb 1 cm-t fekszik fel a platni/lap. A laposvas keret belső oldalai adják a sparhelt Ytong belső oldalát, vagyis a sparhelt belső méretét. 5 cm-es Ytong a fala, egy elemből áll, vagyis 20 cm magas. A fal tetejét nem vágtam be, hagytam ahogy van, kikentem. A sparhelt keretét 40*60 zárt szelvényből készítettem, hosszában kettévágtam (csak később észleltem a hajlító gépet a vastelepen). Mindenesetre így az éle kívül is és belül a platninál is gömbölyített, mondhatni jól néz ki (nyilván, hasonló U profilból egyszerűbb, az viszont nem volt). Ezen külső keret és a platni között hagytam körbe kb 3 mm-t. A sparhelt alja is 5 cm Ytong, alatta 30-as zárt szelvény, mint a keminél, a közte lévő lyukba/hézagba vékony Ytong-ot ragasztottam, lehálóztam, mint a kemit. A fali hüvelyt (az olcsót vettem, ami nem duplafalú, az jól túlnyúlik) jól beragasztottam, nem reped, jó így egyenlőre, többször használtam, télen is működik. Az ajtó keret belmérete 18*14 cm, 30-as szögvas, az ajtólap 3 mm-es. Az építésben, méretezésben tapasztalattal nem rendelkezem, illetőleg a kemi után készítettem ezt, alapvetően a kemiépítési útmutatásotok alapján.

Más: A kemi ajtajára cserepet szereltem. Először samott lapot vágtam méretre (az ajtó 3 mm-es), de a másnak adott javaslat alapján (pont, mikor már méretre is fúrtam, akkor vettem észre) az nem szerencsés, mert akkor elölről is süt, így végül is cserepet tettem, amúgy is félidőben (kenyérnél hamarabb) fordítom. A kenyerem viszont jobban megemelkedik a belső oldalon (a színét tekintve nem agyonsült, hanem rozsos), már gondolkoztam, h az ajtóra is samottot tegyek. Valószínűleg türelmesebbnek kell lennem (nagy örömömre, a "csálád" kérésére hétvégén mindent is a kemiben sütünk, így minimum fél napot kemizek (pedig új, modern sütőnk van, mert a régi sajnos bekrepált) egyenlőre hagyom így.

Remélem elmúlik ez a "pandémia szekercéje" és el tudok jutni kenyérkészítés/sütés bemutatótokra, legalább is szívesen résztvennék ilyenen.

üdv,
Csaba
Csatolmányok
IMG_20211224_155318.jpg

csaba17
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: csaba17 » 2021.12.30. 23:57

Nagykemi írta:
2021.12.30. 13:11
Szia!
Ha jól ki van kenve, akkor az megvédi.
Egyébként is a kaja fölött samottlap van, így nem nagyon potyoghat bele. Persze a szálló por egy megsérült vakolat esetében lehet problémás, de a megelőzés a fontos itt is.
Sziasztok!
Útmutatásotok alapján a kemence belsejét kikenés előtt jól benedvesítettem, vagyis slaggal nagyon locsoltam. A kikenés jól sikerült, de a vízüveget csak több hónap után tudtam felvinni. Szép lett, meg voltam elégedve, azonban egy idő után, még a beüzemelés előtt, apró, vékony, kagylószerű leválások képződtek néhol. Ez csak a vízüveg réteg volt. Arra gondoltam, lehet nedvesség érhette, vagy nagyon sokára vízüvegeztem ki. Óvatosan megcsiszoltam, majd ismét lekentem vízüveggel az egész belsejét, tökéletes lett, a hámlás megszűnt. Ma megnéztem a kemi falát, mindenhol egyenletesen és teljesen kormos, ha leválás lenne, azt gondolom, látnám is. Készítettem egy kis sparheltot, ott hibázhattam a fal nedvesítésénél, mert két oldalon egy-egy területen el akar válni a vízüveges tűzálló habarcs az Ytongtól. Mivel le van kenve vízüveggel az is, az olyan kemény, zárt felületet ad (úgy látom), amiből azt gondolom, kis apró szemcsék nem tudnak leválni. hagyom úgy, amíg bírja (vagy kicsit tovább is), igaz egészségügyi probléma a sparhelznél nem nagyon lehet, hisz a tűztéren kívül, a tetején készül a kaja.

Egyébként soha nem gondoltam volna, hogy ez a konyhai sütőhöz mérten robosztus/füstös/stb kemi ilyen tökéletesen és egyenletesen süt, szerintem egy konyhai sütő nem képes erre, pl túrós süti világos tetejű, látható, hogy nem potyogott rá semmi, oldalról nem is lenne "könnyű" potyognia.

üdv,
Csaba
Csatolmányok
IMG_20211204_151306.jpg
IMG_20211204_151239.jpg
IMG_20211129_075022.jpg

albapan
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 5x

Hozzászólás Szerző: albapan » 2022.01.01. 18:58

Tomika88 írta:
2021.12.29. 09:41
Sziasztok!
Olvasgatom egy ideje a fórumot, nagyon megtetszett a mobil kemence. Facebookon írták erről a mobilkemencéről, hogy veszélyes, mert sütés közben az ételbe eshet a leválló ytongról por ami lehet akár nagyon aprószemű és, hogy az mérgező vagy legaláb is káros.
Ezzel kapcsolatban vannak tapasztalataitok?
Illetve a kemence belsejében ez a levállás hogyan kerülhető el? Ha megfeleően ki van kenve a belseje nem lehet ilyen gond?

Szia!
Aki azt írta a facebookon, hogy por hullik az ytongról, az vagy nem látott normális mobil kemencét, vagy csak irigy a jól működő kemencékre, vagy egyszerűen képtelen ilyen kemencét csinálni és a fusztrációját így akarja megmagyarázni.
Ugyan is a kemence belsőben sehol , de SEHOL nem látszik az ytong, mivel tűzálló habarccsal be van vonva az egész, amit a vízüveg még tovább erősít.
Nem válik le a habarcs ha jól van kikenve, ha meg még is első kikenés után kezdene leválni,másodjára kijavítva jó lesz. Legalább is még senki nem panaszkodott, hogy baj lenne vele.Nyugodtan vágjál bele. Ezért jobb ez a fórum, mert itt segítő embereket találsz, akik már építettek kemencét és nem csak "szakértők" mint némelyek a facen.

Tomika88
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Tomika88 » 2022.01.01. 20:26

Köszönöm.
Lehet, hogy tavasszal belevágok :)

Tomika88
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Tomika88 » 2022.01.12. 14:28

Sziasztok!
Mobilkemencéhez miből mennyi anyag kell nagyjából?
Ha valaki irna egy listát azt megköszönném.

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2022.01.14. 16:34

Szia!
Lista az nincs, Mindenki mér aztán matekol. Az ytongot meg tudod számolni régebbi fórum oldalakon sok helyen fel van téve nyers bevakolatlan kemence ahol jól látható mennyi darab kell attól függően milyen nagyot építesz. Vasalatról is vannak képek azt is jól ki lehet számolgatni.A samott lapokat szintúgy. Üvegszövet hálót szintén.Egyébként itt egy videó amiről minden kiszámítható https://www.youtube.com/watch?v=BRHtIwIue-Q
Amit nem lehet képről leolvasni az : flexi csemperagasztó 10 kg bőven elég tűzálló habarcs (nekem 3 kemencére elég volt 1 zsák (20kg), Vízüveg 1 üveg (1l) Külső nemes vakolat kb 5-7 kg.
Kell még sok türelem szabadidő és néhány üveg sör is. :lol:

Tomika88
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Tomika88 » 2022.01.14. 17:00

Köszönöm a segítséget.

tinker
Adott köszönetek: 1x
Kapott köszönetek: 32x

Hozzászólás Szerző: tinker » 2022.01.14. 19:00

albapan írta:
2022.01.14. 16:34
Szia!
Lista az nincs, Mindenki mér aztán matekol. Az ytongot meg tudod számolni régebbi fórum oldalakon sok helyen fel van téve nyers bevakolatlan kemence ahol jól látható mennyi darab kell attól függően milyen nagyot építesz. Vasalatról is vannak képek azt is jól ki lehet számolgatni.A samott lapokat szintúgy. Üvegszövet hálót szintén.Egyébként itt egy videó amiről minden kiszámítható https://www.youtube.com/watch?v=BRHtIwIue-Q
Amit nem lehet képről leolvasni az : flexi csemperagasztó 10 kg bőven elég tűzálló habarcs (nekem 3 kemencére elég volt 1 zsák (20kg), Vízüveg 1 üveg (1l) Külső nemes vakolat kb 5-7 kg.
Kell még sok türelem szabadidő és néhány üveg sör is. :lol:
Direkt nem írtam listát sosem... aki nekifog az építésnek ennyi kis előtervezés kell ... :)

Tomika88
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Tomika88 » 2022.01.14. 20:52

Vakolatból milyet vegyek a külsejére ? Van valami speciális amit használtok?

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2022.01.15. 06:50

Szia!
Nincs speciális! Bármilyen kültéri vakolat jó. Nekem maradt a ház vakolásából Baumit egy vödörrel, azt használtam, de nincs jelentősége, mert a kemence külső fala nem melegszik fel "kéz melegnél " melegebbre és azt mindegyik bírja. Nagy választékod úgy sem lesz mert általában 16 literes vödörben vannak ( annyit pedig felesleges megvenni,) a kisebb kiszerelésűekből pedig nem sok fajta van. Nézz körül ismerősöknél nem maradt- e . Még az is lehet, hogy itt a fórumon is van valakinek elfekvőben. Ha jól van tárolva a lejárati határideje nem érdekes. Az enyém 11 éves volt és mindegyik kemencén hibátlanul bírja.

Válasz küldése