Mobil kemence építése.

Beszéljük át a mobil-kemencékkel kapcsolatos praktikákat.

Moderátor: tinker

albapan
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 21x

Re: Mobil kemence építése.

Hozzászólás Szerző: albapan » 2022.10.03. 18:16

Üdv!
Szerintem a felső rajznál a tepsiben lévő dolgok teteje nehezen fog sülni, mert a hőtartó közeg hiányzik felülről csak lemez van illetve csak a kiáramló levegő melegít ami szerintem kevés. Biztosan megsül a kaja de lassú lesz mire a teteje megpirul addigra lehet az alja már megég.
Alsó rajznál szerintem sokkal jobb a helyzet, főleg ha a tepsit nem közvetlenül a samottra teszed, hanem mondjuk 30-40mm -el fölé. Tehát egy tepsitartó rács a samottra arra a tepsi,
Ez az én véleményem, de kíváncsi vagyok a többiek véleményére is.

Jani79
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Jani79 » 2022.10.25. 19:51

Sziasztok!
Mobilkemencét szeretnék saját részre építeni. Tudnátok segíteni? Méretek? Alapanyagokból mik kellenek, 40x40 es zártszelvényből kb hány m kell, belső keretnek 30 as szögvasból hány m kell? Stb. Köszönöm.

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Adott köszönetek: 2x
Kapott köszönetek: 8x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2022.10.25. 20:16

Jani79 írta:
2022.10.25. 19:51
Sziasztok!
Mobilkemencét szeretnék saját részre építeni. Tudnátok segíteni? Méretek? Alapanyagokból mik kellenek, 40x40 es zártszelvényből kb hány m kell, belső keretnek 30 as szögvasból hány m kell? Stb. Köszönöm.
Szia!
Minden, de minden itt van a fórumban. Mindenképpen ajánlom a végig olvasását és a lényeg néhány szóban kijegyzetelését. Saját dolgodat könnyíted meg jelentősen.
A képek alapján a vas hosszát is ki tudod számolni. Az ytong tégla méretei a meghatározóak.
Újabban 2,5 sor magasat készítenek sokan. Az alap 4 db ytong, azaz 60*80-as. 10-es vastagságú. Az alapján a belső mérete 70*40-es alapterületű.
Ha megnézel egy képet a fórumon, akkor az alapján, továbbá, amit leírtam belső méretek alapján ki lehet számolni a vas szükségleteket.

Jani79
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Jani79 » 2022.10.25. 21:52

Szia!
Köszönöm a válaszodat, így már van min elinduljak. Végigolvasom, ill olvasgattam nagyon sok hasznos dolgokat irnak le.

K.Tibi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: K.Tibi » 2022.11.12. 20:12

Sziasztok,

Bár már nyakunkon a tél, de én még azért nekifogtam a kemence építésének. Nevében lesz csak mobil, amúgy fixre építem, nem akarom hozni-vinni.
Egy kerti betonpulton lesz, erre tettem két sornyi (4-4) 7,5cm-es ytongot fektetve, erre építem 10cm vastag ytongból a kemencét. Ma került helyére az utolsó ytong elem.
3 sornyi ytong magas a beltér, tehát 60cm, remélem nem bánom meg, hogy az utolsó sort nem feleztem. A belső elosztás így nézne ki: 14-3-30-3-10cm , ahol a 3-as az elválasztó samottlapot jelenti. Így többé-kevésbé tartom a szokásos arányokat.

Ha ebben a 10 fok körüli időben kikenem Rath habarccsal, akkor van esélyem hogy megszárad belátható időn belül és mehet rá a következő réteg majd a vízüveg, vagy hagyjam tavaszra most már?

A kemence ajtóhoz van itthon aknatető darab, ami 5mm-es, ebből csinálhatom vagy túl nehéz lesz és az ajtó nyitásakor megindul az egész?

albapan
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 21x

Hozzászólás Szerző: albapan » 2022.11.13. 10:02

Üdv!
A habarcsozást addig lehet csinálni amíg nincsenek fagyok, szerintem ha figyeled az előrejelzéseket és meghatározod hogy nálatok néhány napig nem megy éjszaka sem 0 fok környékére a hőmérséklet,esetleg kicsit fúj a szél és nincs köd(pára) akkor nyugodtan lekenheted. Ha az előrejelzés közelít a fagyponthoz akkor én már nem rizikóznék, mert ebben a nyirkos párás időben sokkal több idő kell a száradáshoz. Ráadásul, ha nappal kiszárad valamennyire hajnali párásodással újra átnedvesedik esetleg kicsit fagy akkor tuti, hogy lepörög a habarcs. Szóval, ha mindenáron szeretnéd még az idén kipróbálni akkor figyeld az időjárás jelentést, de ha nem sürgős akkor várj a tavaszig.Ja és mivel az ytongot is lucskosra kell nedvesíteni habarcsozás előtt, ez sem segíti a gyors száradást. Ha még is megcsinálod arra gondolj, hogy a kemence hőmérőt, ilyenkor már ajánlatos éjszakára kivenni, mert általában ez nem tud minuszba menni és tönkre mehet ha fagyás van.
Az aknatető jó lehet, ha a vasalásra elég erős zsanérral rögzíted, mert nem az ytong tartja az ajtót, hanem a vasalat.

K.Tibi
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: K.Tibi » 2022.11.13. 12:00

albapan írta:
2022.11.13. 10:02
Üdv!
A habarcsozást addig lehet csinálni amíg nincsenek fagyok, szerintem ha figyeled az előrejelzéseket és meghatározod hogy nálatok néhány napig nem megy éjszaka sem 0 fok környékére a hőmérséklet,esetleg kicsit fúj a szél és nincs köd(pára) akkor nyugodtan lekenheted. Ha az előrejelzés közelít a fagyponthoz akkor én már nem rizikóznék, mert ebben a nyirkos párás időben sokkal több idő kell a száradáshoz. Ráadásul, ha nappal kiszárad valamennyire hajnali párásodással újra átnedvesedik esetleg kicsit fagy akkor tuti, hogy lepörög a habarcs. Szóval, ha mindenáron szeretnéd még az idén kipróbálni akkor figyeld az időjárás jelentést, de ha nem sürgős akkor várj a tavaszig.Ja és mivel az ytongot is lucskosra kell nedvesíteni habarcsozás előtt, ez sem segíti a gyors száradást. Ha még is megcsinálod arra gondolj, hogy a kemence hőmérőt, ilyenkor már ajánlatos éjszakára kivenni, mert általában ez nem tud minuszba menni és tönkre mehet ha fagyás van.
Az aknatető jó lehet, ha a vasalásra elég erős zsanérral rögzíted, mert nem az ytong tartja az ajtót, hanem a vasalat.
Reggel 2 fok volt nálunk és a köd is csak most kezdett feloszlani 11 körül. Szóval nem túl jók a kilátások... Viszont karácsonykor már szeretném használni. :D Arra gondoltam, hogy 1-2 mécsessel temperálnám annyira a kemence belsejét, hogy ne legyen fagyveszély, ill a száradás is gyorsabban menne. Szerinted működhet?

Válasz küldése