Donga-kemence építése

Donga test, akár tapasztás nélkül, könnyedén.
tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Kapott köszönetek: 4x

Re: Donga-kemence építése

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.01.17. 12:31

sanya írta:
2020.01.17. 09:39
Sziasztok!

Tettem már fel kérdéseket, de kicsit összekaptam magam, így újra fogalmaztam őket.
A tervező "asztalon" sok minden eldőlt, kisokos és fórum olvasgatás véget.
A kemencéről: 68x90s sütőfelület, futóra rakott dongával, külső hátsó fal, teljes samot kemence száj, 40x30s nyílással, 6 téglás kb 230 magas kéménnyel.
Kérdések amikre nem találtam választ, de lehet, hogy csak átugrottam rajtuk.
1. Dongát kötésbe raknám a hátsó fallal és a kéménnyel stabilitás véget, vagy ne fárasszam magam?
HA SZERETNÉD... DE SOK LÁTSZATJA NEM LESZ STABILITÁSBAN.. SBABIL A MELLÉ ÉS ALÁFALAZOTT IS.
2. Gyorsabb haladás véget olyan ötletem támadt hogy a kisméretű tégla alapot, lecserélném vagy Porotherm (25 N+F) vagy Porfix téglásra.
Tudtok erre mutatni megoldást?
A KÖVETKEZŐ TALÁÉLKOZÓRA IS ÍGY ÉPÜLT A KEMENCE CSEPREGEN, TÖKÉLETESEN MEGFELELŐ
Akit kérdeztem eddig rögtön a terheléssel jött, amikor mondtam , hogy a donga+kemény súlya olyan 1,1-1,2t és ezt el kell elosztani összesen szum 7m falra akkor jöttek, hogy "nem szokás olyanból építeni"
BALGASÁG... SOK EMELETES HÁZAK IS ÉPÜLNE BELŐLE AZT IS KIBÍRJA
a egyenletes a súly eloszlás(ami nem) akkor 1m-re cirka 175kg jut a Porothermnél téglánként olyan 40kg, a Porfixnél 80kg
3. Az élére rakott sütő felület és a falközé, ha a fent említett valamelyik megoldás választom, mit lehet tenni hogy ne károsítsa a hőhatás a falazatot. Azbeszt lapot azért nem raknék, de egy tűzgátló lapot tennék ami 500 fokig hőálló
13MM TŰZÁLLÓ KERÁMIA PAPLANT SZOKTAM, BEVÁLT DE CSAK A HŐTÁGULÁS MIATT A FALAZATOT NEM KÁROSÍTJA A HŐ.
4. Alapnak a 25cm vastag vasalt beton elég lehet, olvastam a fórumokon 70-80cm vastag alapozásra kicsit soknak találom. A kemence számításaim alapján 3,2-4,3t közt lesz. ELÉG A 15 CM IS, CSAK ALATTA KAVICSRÉTEKG KELL A VÍZELVEZETÉS MIATT

Vázlatot próbálok minél előbb feltölteni
Válaszokat Köszönöm

Sanya

sanya
kemencefűtő-segéd
Has thanked: 1x

Hozzászólás Szerző: sanya » 2020.01.17. 15:14

Köszönöm a válaszokat.
Nagy vonalakban elkészült az asztalon a kemence.
Porfixes alappal.
Itt megnézhető:
https://www.dropbox.com/s/lo53jdezuccsw ... 2.pdf?dl=0

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.01.19. 20:03

Tetszik... jó lesz ! :)
Ha bármi kérdés felmerül az építés közben, megtalálsz itt bennünket. :)

sanya
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: sanya » 2020.01.31. 20:37

Sziasztok

Anyag beszerzésnél tartok.
Két kérdés merült fel:
Macskajtó fából?
Hozzá jutottam piszok olcsón téglához, de nem volt védve az időjárástól, gondom lehet belőle dongánál sütő felületnél?

Köszönöm
Sanya

s@muk@
adminisztrátor
Has thanked: 6x
Kapott köszönetek: 2x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2020.02.01. 06:46

szeva
ha az a tégla több évet áztatva volt az esőtől és télen meg megfagyot akkor necces a dolog.
Macskaajto fából semmi gond,de tévővel együtt használva!!!!
KemenceBaráti üdvözlettel - "Őrizzük a kemencézés hagyományát"
--> Kemencés kis okos <--
--> Golem építése <--

robert
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: robert » 2020.02.02. 17:03

Sziasztok!

Az szeretném kérdezni, hogy a kemence alap építésénél milyen vastag a kavicsréteg a föld alatt, amire a vasalt beton tükör megy? 20-25 cm elég lehet? Erre menne rá a szintén 20-25 cm vastag bevasalt betonalap (ez még 5-10 cmre magasabbra nyúlik, mint a talajszint).

Üdvözlettel
Robi

s@muk@
adminisztrátor
Has thanked: 6x
Kapott köszönetek: 2x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2020.02.02. 19:01

Szeva
Laca baratunk tudna a tutit , de szerintem a 20-25 cm kavicsagy a beton ala felesleges.
Szerintem 10 cm eleg, ha jol tudom a kavicsagy arra szolgal hogy vezesse el a vizet a betonalaptol.
Inkabb a beton vastagsagat (foldben levo melyseget) emeld meg, a betonalapnak a fagyhataron kellene lenni.
KemenceBaráti üdvözlettel - "Őrizzük a kemencézés hagyományát"
--> Kemencés kis okos <--
--> Golem építése <--

robert
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: robert » 2020.02.02. 20:53

Köszönöm a gyors választ!
A sokszor hivatkozott kemence kisokos szerint valóban vékonyabb kavicságy is elég, viszont 60 cm mélyre lebetonozni brutálnak tűnik. Ez a tervek szerint kb. 1,7 m3 beton. Huhh

Ha fagyhatáron van a kavicságy és pl. 20 cm-rel afölött indul a betonlábazat az statikailag bajos? Csak nem borul meg később a felépítmény...?!

Üdv
Robi

Oszkár
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Oszkár » 2020.02.03. 07:29

Sziasztok egy olyan kerdesem lenne hogy szerintetek drottak kossem ossze a donga moge falazott falat? Ha nem kotom ossze a hotol nem fog elvallni?

norbec25
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2020.02.04. 14:31

robert írta:
2020.02.02. 20:53
Köszönöm a gyors választ!
A sokszor hivatkozott kemence kisokos szerint valóban vékonyabb kavicságy is elég, viszont 60 cm mélyre lebetonozni brutálnak tűnik. Ez a tervek szerint kb. 1,7 m3 beton. Huhh

Ha fagyhatáron van a kavicságy és pl. 20 cm-rel afölött indul a betonlábazat az statikailag bajos? Csak nem borul meg később a felépítmény...?!

Üdv
Robi
Szia! Ha aktuális még... Nekem egy egy tepsis kemencém volt( lásd a kisokos ) az alapot magamtól csinaltam....1.7x 0.9 alapterületű..15 cm vastag beton. Rétegben volt 10 cm beton törmelék valamint 10 cm sóder réteg. Igaz 12-es betonacélból készített vasalással. 3év alatt semmit nem süllyedt meg... gondolom az új tulajnak sem..

norbec25
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: norbec25 » 2020.02.04. 14:37

Oszkár írta:
2020.02.03. 07:29
Sziasztok egy olyan kerdesem lenne hogy szerintetek drottak kossem ossze a donga moge falazott falat? Ha nem kotom ossze a hotol nem fog elvallni?
Szia! Szerintem a hátfalat aláfalazva készítsd. Nekem is úgy volt, és mögé falaztam még élével egy sort... De a drót nem rontja el.

Oszkár
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Oszkár » 2020.02.04. 15:44

Es ugy csinaljam mint tinker? Itt a tegla ki van furva?
Csatolmányok
csekk 029.jpg

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.02.12. 09:22

Oszkár írta:
2020.02.04. 15:44
Es ugy csinaljam mint tinker? Itt a tegla ki van furva?
A drótozásnál célszerű kifúrni a téglát .
Ez az első saját kemencém... azóta is rendben van :)
Többféleképpen is lehet építeni a hátfalat, az aláfalazós is és a mögéfalazós is egyaránt életképes :)

Kezdő
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Kezdő » 2020.03.30. 17:07

Sziasztok. Jövő hét végén kezdem el építeni a donga kemencémet, ha minden jól megy. Lenne néhány kérdésem hozzátok, először is..spanyol agyagőrlemény..mi a véleményetek róla? Milyen homokkal és milyen arányban érdemes keverni?

sura
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 1x

Hozzászólás Szerző: sura » 2020.03.30. 22:14

Kockapróbával lehet az arányt megállapítani.
Kezdésnek 1:2, 1:1 és 2:1 arányban jól keverj össze vírusmentes spanyol agyagőrleményt, szürke folyami homokkal. Annyi vizet adj hozzá, hogy gyúrható massza legyen belőle. Készíts mindegyikből 5cm oldalú kockát és szárítsd meg, ha az asszony engedi, akkor lehet a sütőben is.
Amelyik megreped, abban kevés a homok, amelyik porlik, szétesik abban pedig sok.

KBÜ: Sura

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » Ma, 09:46

Üdv Mindenkinek!

Új vagyok a fórumon, de úgy néz ki a dolog, hogy mivel most kényszer házi őrizetre van ítélve a Magyar, 1-2 héten belül el tudnám kezdeni a kis kerti konyhám építését, ehhez szeretnék tőletek segítséget kérni. Úgy terveztük, hogy mindent ketten a fiammal csinálunk meg, az építéstől az ajtókig. A vasas munkával nem lesz gond, de azt tudni kell, hogy a kőművesmunka nekem kínai, úgyhogy csak szájbarágósan ha adtok ötleteket.

Semmi komoly nem lesz, egy kis donga kemence 60x90 sütőterű + sparherd, egy bográcsoló és ha belefér, egy kis tégla füstölő, ami egy füstgenerátorról működne. A konyha és a kemence alapját már megcsináltuk, most az anyagbeszerzésnél tartok, de egyenlőre még csak a nagyméretű tégla van meg. Eredetileg az volt az elképzelés, hogy a sütőtér alja samott tégla lesz, de azt olvastam a fórumon, hogy ez kenyérsütéshez nem igazán jó mert éget, a tégla az ami lágyabban adja vissza a hőt.

Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem hozzátok,
1. jó-e az ha az egész dongát (boltív+eleje+hátulja) magnezit téglából rakom ki, ha igen, akkor ezt is agyaggal kell-e rakni, vagy inkább samott habarccsal. Úgy gondoltam, hogy mivel ez a tégla 26x22x7cm, hosszában elvágom és futóra rakom, így majdnem akkora mint a kisméretű tégla. Kívülről meg kapna még egy hagyományos tégla borítást.
2. Építéshez a petényi PTKT agyaghabarcsot gondoltam mivel nekem ez elérhető. Szerintetek ez jó anyag, vagy esetleg van ötlet, hogy honnan lehetne szerezni agyagot.

Válaszotokat előre is köszönöm.

Válasz küldése