Donga-kemence építése

Donga test, akár tapasztás nélkül, könnyedén.
rezsici
kemencefűtő-segéd
Has thanked: 1x

Re: Donga-kemence építése

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.04.19. 20:26

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne.
Ma megszereztem a dongához a samott téglákat, és akitől vettem kérdezte, hogy mivel lesznek rakva. Mondtam, hogy petényi (PTKT) tűztér agyaggal, mire azt mondta, hogy ő már sok tömegkályhát épített és nem agyaggal, hanem egy Secar71 (http://www.variachem.com/SECAR-71-1) nevű cement+samottpor+víz keverékkel sinálta. Állítólag ha ezzel van rakva a samott tégla, nem kell a fokozatos felfűtés és szárítás, mert üveg keményre köt a levegőn és nem is repedezik.
Az lenne a kérdésem, hogy hallott-e már valaki erről az anyagról, esetleg van valakinek tapasztalata vele?

s@muk@
adminisztrátor
Has thanked: 9x
Kapott köszönetek: 8x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2020.04.20. 14:16

rezsici írta:
2020.04.19. 20:26
Sziasztok!

Egy kérdésem lenne.
Ma megszereztem a dongához a samott téglákat,......
Nem ismerem az anyagot, de nem azt irtad hogy magnezit teglabol epited a kemencet??
KemenceBaráti üdvözlettel - "Őrizzük a kemencézés hagyományát"
--> Kemencés kisokos <--
--> Golem építése <--

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.04.20. 20:29

s@muk@ írta:
2020.04.20. 14:16
rezsici írta:
Sziasztok!

Egy kérdésem lenne.
Nem ismerem az anyagot, de nem azt irtad hogy magnezit teglabol epited a kemencet??
Igen úgy volt, de átértékeltem a dolgot. Mivel a kemence mérete adott, így félbe kellett volna vágnom őket a dongához, az meg elég nagy meló lenne. A sütőtér mellett mindkét oldalon 30-30cm helyem van, a magnezit meg 22cm így nem férne el mellé még egy sor tégla. Úgy gondoltam, hogy a donga futóra rakott samott tégla, erre jön egy 1cm-es kerámiapaplan, erre meg egy sor nagyméretű tégla.

Azt hiszem ez a Secar71 nevű cement szerintem felejtős mert nagyon magas az alumínium tartalma, ami úgy tudom nem kifejezetten egészséges. Kályhába biztos nagyon jó.
Szerinted jó ez a petényi PTKT tűztér agyaghabarcs, vagy inkább a Rath C30.

s@muk@
adminisztrátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2020.04.21. 06:24

rezsici írta:
2020.04.20. 20:29
s@muk@ írta:
rezsici írta:
Sziasztok!

Egy kérdésem lenne.
Szerinted jó ez a petényi PTKT tűztér agyaghabarcs, vagy inkább a Rath C30.........
Nem dolgoztam az egyikkel sem a dongamat jo csengo teglabol keszitettem es kozonseges valyoghabarcsba raktam. Ja es meg all :DD
--> Kemencés kisokos <--
--> Golem építése <--

tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Kapott köszönetek: 12x

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.04.21. 07:02

rezsici írta:
s@muk@ írta:
rezsici írta:
Sziasztok!

Egy kérdésem lenne.
Igen úgy volt, de átértékeltem a dolgot. Mivel a kemence mérete adott, így félbe kellett volna vágnom őket a dongához, az meg elég nagy meló lenne. A sütőtér mellett mindkét oldalon 30-30cm helyem van, a magnezit meg 22cm így nem férne el mellé még egy sor tégla. Úgy gondoltam, hogy a donga futóra rakott samott tégla, erre jön egy 1cm-es kerámiapaplan, erre meg egy sor nagyméretű tégla.

Azt hiszem ez a Secar71 nevű cement szerintem felejtős mert nagyon magas az alumínium tartalma, ami úgy tudom nem kifejezetten egészséges. Kályhába biztos nagyon jó.
Ha samott-tégla esz az egész donga akkor a kötőanyagnak is érdemes samottosnak lennie. Jómagam a kaolin-samottpor (kb 1:1) keveréket javaslom, de ha ezt nem tudod beszerezni, akkor jó a agyag-samottpor kecerék is... jó a C30 is.. Jó a petényi is.. de szerintem durván kövér.. soványítani kell ami jobb samottporral de szükség esetén homokkal is.. De jó a hagyományos agyag-homok habarcs is.. :) Egyszóval... a kötőanyag tűzálló legyen. Lényegesebb viszont, hogy a donga falazásánál ne hagyj fugát a tűztér felől.. így a téglák egymásra támaszkodnak, és a fugaanyag sem fog belehullani a tepsibe.

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.04.21. 23:40

tinker írta:
2020.04.21. 07:02
rezsici írta:
s@muk@ írta:

Ha samott-tégla esz az egész donga akkor a kötőanyagnak is érdemes samottosnak lennie. Jómagam a kaolin-samottpor (kb 1:1) keveréket javaslom, de ha ezt nem tudod beszerezni, akkor jó a agyag-samottpor kecerék is... jó a C30 is.. Jó a petényi is.. de szerintem durván kövér.. soványítani kell ami jobb samottporral de szükség esetén homokkal is.. De jó a hagyományos agyag-homok habarcs is.. :) Egyszóval... a kötőanyag tűzálló legyen. Lényegesebb viszont, hogy a donga falazásánál ne hagyj fugát a tűztér felől.. így a téglák egymásra támaszkodnak, és a fugaanyag sem fog belehullani a tepsibe.
Köszönöm az ötleteket főleg a tégla rakására vonatkozóan. Nagyjából majdnem az egész régit és ezt a fórumot is végigolvastam, ez többször volt téma. Bár mostanra a régi fórumot már teljesen törölték.
Amit írtál anyagokat, bármelyiket be tudom szerezni. Nem tudom ismered-e ezt a helyet, itt http://agyag-asvany.hu/webshop/ meg tudod nézni milyen anyagok vannak. Akkor szerinted a kaolin+samottpor a nyerő kötőanyag. Ezt vízzel kell hígítani, vagy víz+vízüveg keverékkel?

Illetve ha még a kötőanyag mennyiségben tudnál segíteni azt nagyon megköszönném, mert amikor felhívtam a bányát, a hölgy azt mondta, hogy kemence vagy kályha építéséhez 4-450kg habarcsot szoktak vinni, de én ezt kicsit sokallom, bár nem értek hozzá.
A donga belső mérete 90x60cm plusz a kemenceszáj és a hátsó lezárás, de úgy gondoltam, hogy már a kemence felső 2 sorát is ezzel raknám. Mármint nem rendes habarccsal, hanem akár agyagos akár samottos habarccsal.
Szerinted ehhez melyikből és mennyi anyagot vegyek?

Holnap gondoltam, hogy megveszem a habarcsot, így ha esetleg neked vagy másnak aki olvassa a hozzászólásokat kellene innen valami, azt szívesen megveszem neki, ha eljön érte Dunakeszire.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.04.23. 14:22

Lehet a Rath C-30 cal sem jársz rosszabbul..
A mennyiség nehezen számolható.. ha belül nem hagysz fugát, a kívül meg ékeled a téglákat vágott cseréppel/samottal minimális ragasztó kell a dongához.

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.10. 21:26

2boltiv_1.jpg
3készül_1.jpg
4készül_2.jpg
5készül_3.jpg
tinker írta:
2020.04.23. 14:22
Lehet a Rath C-30 cal sem jársz rosszabbul..
A mennyiség nehezen számolható.. ha belül nem hagysz fugát, a kívül meg ékeled a téglákat vágott cseréppel/samottal minimális ragasztó kell a dongához.
Sziasztok!

Teljesen átértékeltem a dolgokat, úgy döntöttem, hogy autentikusan téglából csináljuk meg az egészet. Átnéztem a készletet és talán lesz annyi megfelelő tégla amiből meg tudjuk csinálni a dongát és a sütőtér alját is. Nem a képen látható sz@r téglákból, azt csak a minta miatt válogatás nélkül raktam.
Teszek fel pár képet a készültségről, bár elég lassan haladunk mert közben a szomszéddal közös kerítést is csináltuk, de azt most felfüggesztettük, mert nem férnénk hozzá a donga hátuljához.

Lenne pár kérdésem, minden tanácsot vagy ötletét szívesen veszek.

1. Ha mégsem lenne megfelelő az a tégla amiről én úgy gondolom, hogy jó, mi a legrosszabb amire számíthatok?
2. A képen látszik, hogy a kemenceszáj kisebb lesz mint a külső ajtó. Ez így jó arány lehet?
Kemence száj: szél.: 41cm, mag.: 35cm (ív teteje)
Külső ajtó: szél.: 60cm, mag.: 46cm

3. A kemencés kisokosban az van, hogy a hőcsapda a belső magasság 1/3-a kell, hogy legyen. Nálam ez 2 tégla magasítással 18cm, mert a donga belső magassága ~54cm lesz. Ez jó így, vagy jobb lenne a 3 tégla magasítás?

4. A képeken a kemence felső 2 sorát már agyaggal csináltuk, pontosabban a petényi kályha és tűztér építő habarccsal. A kérdés, természetes-e az, hogy másfél hét után az agyag még benyomható ujjal?

Illetve ehhez kapcsolódóan, (mivel ezzel fogjuk rakni a tűztér alját, a dongát és a kéményt is) lehet-e folyamatosan építeni ha ez az agyag ilyen lassan köt, vagy várni kell 1-2 napot? Úgy értem, hogy pl. ha a tűztér alját kirakjuk, akkor ezzel várni kell vagy kezdhetjük építeni rá egyből a dongát?

Előre is köszönöm a válaszotokat.

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.10. 21:32

A többi kép.
8kemiajtó_1.jpg
9kemiajtó_2.jpg
10kemiajtó_4.jpg
11donga_minta.jpg

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.10. 22:05

Tudom, hogy sokat kérdezek, de az előbbi sokhoz lenne még egy.

Az ajtókat is saját magunk csináljuk bár még nincsenek teljesen készen (díszítés, stb), de most megakadtunk. A szögvas keretek íveit kikalapáltam, de a kemenceajtó szárnyainak pereme egy 40x5mm-es mángorolt lapos vas, ezt nem lehet kalapálással szépen hajlítani. Csináltunk egy célszerszámot is amivel szinte mindent lehet hajlítani, de ezt a mángorolt vasat nem.

Ha esetleg tudnátok valakit, - céget, magánszemély, bárkit - aki Budapest vagy Dunakeszi közelében vállal ilyen munkát, az nagy segítség lenne.
Illetve még egy dolog. Az ajtószárnyakat és a tévőt nem akarnám flex-el kivágni a 4mm-es lemezből mivel az is íves, kellene valaki aki lézerrel kivágja őket. Van itt keszin egy cég ahol vágnak lézerrel, de azok szinte elküldtek a @csába ezzel a megbízással.

sura
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 1x

Hozzászólás Szerző: sura » 2020.05.11. 21:14

Szia Rezsici!

Szépen alakul a nyárikonyhád! :YES:
4-es anyagból a tevő hány kilós lesz? Az 180-200 fokosan kell majd mozgatni....
Csepelen van a femvagas.hu. Velük szoktam vágatni és nem ipari mennyiséget.
A honlapjukon fenn van az elérhetőségük. Egy telefont megér.

KBÜ: Sura

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.12. 08:45

sura írta:
2020.05.11. 21:14
Szia Rezsici!

Szia Sura!

Köszönöm a tippet sokat segítettél, ma felhívom őket.
Lövésem sincs, hogy hány kilós lesz a tévő, erre nem is gondoltam, de adott volt a 4mm-es lemez ezért gondoltam ebből. De igazad van, ha más használja a kemencét a családból (feleség, lánygyerek), lehet nem kap röhögőgörcsöt. Pláne, hogy szigeteltre terveztem, belülre 0,8-as vagy 1-es lemezből egy keret, bele 5cm kőgyapot.
Mi lenne a jó méret, 2-es 3-as lemezből?

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.05.12. 11:55

rezsici írta:
2020.05.12. 08:45
sura írta:
Szia Rezsici!

Szia Sura!

Köszönöm a tippet sokat segítettél, ma felhívom őket.
Lövésem sincs, hogy hány kilós lesz a tévő, erre nem is gondoltam, de adott volt a 4mm-es lemez ezért gondoltam ebből. De igazad van, ha más használja a kemencét a családból (feleség, lánygyerek), lehet nem kap röhögőgörcsöt. Pláne, hogy szigeteltre terveztem, belülre 0,8-as vagy 1-es lemezből egy keret, bele 5cm kőgyapot.
Mi lenne a jó méret, 2-es 3-as lemezből?
Nekem 3-as laposvas kereten van 1mm lemez.. és arra van téve egy 1 mm lemezdoboz 3 cm szigetelővel...

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.13. 18:23

sura írta:
Szia Rezsici!

Nagyon jó, hogy rákérdeztél a tévő súlyára köszönöm!
Ma kivágtam az ajtószárnyakat a 4-es lemezből és rohadt nehéz. A tévő is ekkora lett volna.
Tinker is írta, hogy neki 30-as laposvas kereten 1-es lemez a tévő, azt hiszem követem ezt a vonalat.

Amit adtál címet a lézervágásra, nem jutottam dűlőre velük. Telefont nem vették fel, írtam ajánlatkérőt, arra nem válaszoltak.
Így kivágtam flexszel, majd ha kész az ajtó rakok fel képet róla. Becsiszoltam, szerintem jó lett.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára rezsici 2020.05.19. 21:18-kor.

s@muk@
adminisztrátor
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2020.05.14. 06:24

Senki ne vegye roszneven de kicsit el van tulozva az ajto, tevo dolog itt :-R
en 7 eve ezt hasznalom gyorsan keszult abbol ami itthon talalhato volt :)
9B62DAF8-7EB2-4D5B-8C03-64AB98903828.jpeg
D1DED356-89CA-47B7-A38C-D4BB7723C139.jpeg
9C370726-C2D5-4F35-89D1-034164BA07C7.jpeg
53E53926-7EB9-492B-A3B9-5D8B7D6BF07A.jpeg
az anyaga a kandalloepitestol kimaradt szigetelo a nevet sajna nem tudom de tuzallo
--> Kemencés kisokos <--
--> Golem építése <--

QQCA
Has thanked: 3x
Kapott köszönetek: 5x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: QQCA » 2020.05.17. 17:46

1. Ha mégsem lenne megfelelő az a tégla amiről én úgy gondolom, hogy jó, mi a legrosszabb amire számíthatok?
A gyengébb tégla el tud porladni, bizonyos téglágból meg hő hatására nagyobb darabok válhatnak le, de 90%-ban a régi nagyméretű téglákkal nincs ilyen gond.
2. A képen látszik, hogy a kemenceszáj kisebb lesz mint a külső ajtó. Ez így jó arány lehet?
szerintem jó arány bőven.
3. A kemencés kisokosban az van, hogy a hőcsapda a belső magasság 1/3-a kell, hogy legyen. Nálam ez 2 tégla magasítással 18cm, mert a donga belső magasság~54cm lesz. Ez jó így, vagy jobb lenne a 3 tégla magasítás?
* A kisokos szerinti 1/3-ad megvan. Gondolom azért 35cm magas a kemenceszájad. A 41cm szélesség talán lehetett volna nagyobb, ha elbírja a donga szélessége.

4. A képeken a kemence felső 2 sorát már agyaggal csináltuk, pontosabban a petényi kályha és tűztér építő habarccsal. A kérdés, természetes-e az, hogy másfél hét után az agyag még benyomható ujjal?
Az agyag nem köt, csak szárad. Lehet nagyon vizes volt a tégla és nem szívja elég gyorsan ki a nedvességet belőle. A petényi habarcsot nem ismerem...
Illetve ehhez kapcsolódóan, (mivel ezzel fogjuk rakni a tűztér alját, a dongát és a kéményt is) lehet-e folyamatosan építeni ha ez az agyag ilyen lassan köt, vagy várni kell 1-2 napot? Úgy értem, hogy pl. ha a tűztér alját kirakjuk, akkor ezzel várni kell vagy kezdhetjük építeni rá egyből a dongát?

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.18. 09:49

QQCA írta:
2020.05.17. 17:46
A gyengébb tégla el tud porladni, bizonyos téglágból meg hő hatására nagyobb darabok válhatnak le, de 90%-ban a régi nagyméretű téglákkal nincs ilyen gond.
szerintem jó arány bőven.
3. A kemencés kisokosban az van, hogy a hőcsapda a belső magasság 1/3-a kell, hogy legyen. Nálam ez 2 tégla magasítással 18cm, mert a donga belső magasság~54cm lesz. Ez jó így, vagy jobb lenne a 3 tégla magasítás?
* A kisokos szerinti 1/3-ad megvan. Gondolom azért 35cm magas a kemenceszájad. A 41cm szélesség talán lehetett volna nagyobb, ha elbírja a donga szélessége.

Az agyag nem köt, csak szárad. Lehet nagyon vizes volt a tégla és nem szívja elég gyorsan ki a nedvességet belőle. A petényi habarcsot nem ismerem...
Köszönöm a válaszaid, ezek szerint nagyon rosszat nem csináltam.
A tégla akkor majd kiderül milyen. A kemenceszáj azért lett 41cm széles, mert úgy olvastam, hogy oldalt is kell hőcsapdát tartani, és így is csak 8-8cm van oldalanként.

A te videódat is sokat nézegettem mielőtt elkezdtük építeni a kemencét, az is minta volt csak brutál le kellett lassítanom, hogy lássam a részleteket. Nagyon szép lett a búbosod, gratulálok. Eredetileg és is búbost szerettem volna, csak a hely miatt lett donga, meg ez egyszerűbbnek látszott.

Esetleg ha 2 dologban még tudnál segíteni, azt megköszönném.
- Az egyik, hogy kész lett a donga majd rakok fel képet, de a lassú agyag száradás (egyébként igazad van, tényleg vizes volt a tégla, 1 napig ázott de így is reped az agyaghabarcs) miatt nem tudom mikor vegyem ki a ramonádot, hogy ne dőljön össze.

- A másik, hogy a kéményhez kellene segítség. Nem tudom, hogy azt lehet-e sima habarccsal rakni, vagy azt is tűzálló agyaghabarccsal csináljuk. Illetve a tetőig agyaggal gondoltam rakni mivel a kemenceszájon még kijön a láng, de a tető fölött ahol már éri az eső, ott gondolom szétázik az agyag.

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.19. 21:34

donga_1.jpg
donga_2.jpg
donga_3.jpg
donga_4.jpg
Készülget lassan a kemence.
Úgy döntöttem kiveszem a ramonádot, mert nem haladok ha a kiszáradást várom. És nem dőlt össze. :BOL Még!

Ezt a megoldást még nem láttam egyik fórumos se, de arra jutottam, hogy begyújtok kicsit így a nyitott dongába had keményedjen, mert így puhán nem fogja elbírni a következő boltívet.
Ez vajon nagy baromság? Mármint a begyújtás?

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 1x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2020.05.20. 11:30

Most látom a képeken, hogy nem ártott volna nekem sem a sparhelt vasat besüllyeszteni, mert beépítve már nem tudom, hogy miként lehet majd kifabrikálni a helyét a téglában.

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.20. 15:36

Nagykemi írta:
2020.05.20. 11:30
Most látom a képeken, hogy nem ártott volna nekem sem a sparhelt vasat besüllyeszteni, mert beépítve már nem tudom, hogy miként lehet majd kifabrikálni a helyét a téglában.
Ha a platni helyére gondolsz, azt mi is utólag vágtuk be. Az egyenes részeket 115-ös flexszel, a sarkokat egyenescsiszolóval. (kép)
Mondjuk elég babra munka.
csiszolo.jpg

Válasz küldése