Donga-kemence építése

Donga test, akár tapasztás nélkül, könnyedén.
QQCA
Tiszteletbeli KemenceBarát
Has thanked: 3x
Kapott köszönetek: 5x
Kapcsolat:

Re: Donga-kemence építése

Hozzászólás Szerző: QQCA » 2020.05.20. 18:05

rezsici írta:
2020.05.18. 09:49
A kemenceszáj azért lett 41cm széles, mert úgy olvastam, hogy oldalt is kell hőcsapdát tartani, és így is csak 8-8cm van oldalanként.
* Akkor érthető, annyit tényleg érdemes hagyni..
A te videódat is sokat nézegettem mielőtt elkezdtük építeni a kemencét, az is minta volt csak brutál le kellett lassítanom, hogy lássam a részleteket. Nagyon szép lett a búbosod, gratulálok. Eredetileg és is búbost szerettem volna, csak a hely miatt lett donga, meg ez egyszerűbbnek látszott.
Vannak képeim is az építésről: https://photos.app.goo.gl/FxG8PN5BH6qQmxbo7

Esetleg ha 2 dologban még tudnál segíteni, azt megköszönném.
- Az egyik, hogy kész lett a donga majd rakok fel képet, de a lassú agyag száradás (egyébként igazad van, tényleg vizes volt a tégla, 1 napig ázott de így is reped az agyaghabarcs) miatt nem tudom mikor vegyem ki a ramonádot, hogy ne dőljön össze.
... Úgy döntöttem kiveszem a ramonádot, mert nem haladok ha a kiszáradást várom. És nem dőlt össze. :BOL Még!
Ezt a megoldást még nem láttam egyik fórumos se, de arra jutottam, hogy begyújtok kicsit így a nyitott dongába had keményedjen, mert így puhán nem fogja elbírni a következő boltívet.
Ez vajon nagy baromság? Mármint a begyújtás?
Jól tetted! A begyújtással sem rontottad el, gyorsabban száradt??

- A másik, hogy a kéményhez kellene segítség. Nem tudom, hogy azt lehet-e sima habarccsal rakni, vagy azt is tűzálló agyaghabarccsal csináljuk. Illetve a tetőig agyaggal gondoltam rakni mivel a kemenceszájon még kijön a láng, de a tető fölött ahol már éri az eső, ott gondolom szétázik az agyag.
A kemenceszájon kívüli részt már nem kell tűzálló habarcsba rakni, lehet sima habarcsba is az egész kéményt, ott már nem éri akkora hő, mégha néha kicsap a láng akkor sem. Én misungot használtam amit mészpótlóval javítottam, így könnyebben lehetettt dolgozni vele.

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Has thanked: 1x
Kapott köszönetek: 1x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2020.05.20. 18:23

rezsici írta:
2020.05.20. 15:36
Nagykemi írta:
2020.05.20. 11:30
Most látom a képeken, hogy nem ártott volna nekem sem a sparhelt vasat besüllyeszteni, mert beépítve már nem tudom, hogy miként lehet majd kifabrikálni a helyét a téglában.
Ha a platni helyére gondolsz, azt mi is utólag vágtuk be. Az egyenes részeket 115-ös flexszel, a sarkokat egyenescsiszolóval. (kép)
Mondjuk elég babra munka.
csiszolo.jpg
Arra gondoltam. Van valami ilyesmi kisgép, de már arra is gondoltam, hogy hegesztett keretet csak sárba ráültetem a tetejére.

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.20. 20:56

QQCA írta:
2020.05.20. 18:05
rezsici írta:
2020.05.18. 09:49
.....Ez vajon nagy baromság? Mármint a begyújtás?
Jól tetted! A begyújtással sem rontottad el, gyorsabban száradt??

- A másik, hogy a kéményhez kellene segítség. Nem tudom, hogy azt lehet-e sima habarccsal rakni, vagy azt is tűzálló agyaghabarccsal csináljuk. Illetve a tetőig agyaggal gondoltam rakni mivel a kemenceszájon még kijön a láng, de a tető fölött ahol már éri az eső, ott gondolom szétázik az agyag.
A kemenceszájon kívüli részt már nem kell tűzálló habarcsba rakni, lehet sima habarcsba is az egész kéményt, ott már nem éri akkora hő, mégha néha kicsap a láng akkor sem. Én misungot használtam amit mészpótlóval javítottam, így könnyebben lehetettt dolgozni vele.
Köszönöm a megerősítést a begyújtással, és főleg a kémény építéssel kapcsolatban. A kemenceszáj samott tégla lesz ezt úgy is samotthabarcsba kell rakni, akkor a tetőig agyaggal rakom, a szabadba meg ezek szerint lehet sima habarcs.

Nagyon precízen dokumentáltad az építést, de én ezeket a képeket nem találtam csak a videót. Mindegy, engedelmeddel lementettem, hátha belefér még egyszer egy búbos építése, akkor jól jön majd a "puska".
Ha jól értettem a leírásból, akkor neked sem sok közöd van sem a kőműves, sem az ácsmunkához. Viszont ennek ellenére - és tényleg nem udvariasságból - de nagyon szép lett ez a búbos-sparhelt együttes. Komolyan nagyon tetszik.
Láttam a képek 2012-esek amikor építetted. Gondolom azóta is rendesen működik.

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » 2020.05.20. 21:08

Nagykemi írta:
2020.05.20. 18:23
rezsici írta:
2020.05.20. 15:36
Nagykemi írta:
2020.05.20. 11:30
Most látom a képeken, hogy nem ártott volna nekem sem a sparhelt vasat besüllyeszteni, mert beépítve már nem tudom, hogy miként lehet majd kifabrikálni a helyét a téglában.
Ha a platni helyére gondolsz, azt mi is utólag vágtuk be. Az egyenes részeket 115-ös flexszel, a sarkokat egyenescsiszolóval. (kép)
Mondjuk elég babra munka.
csiszolo.jpg
Arra gondoltam. Van valami ilyesmi kisgép, de már arra is gondoltam, hogy hegesztett keretet csak sárba ráültetem a tetejére.
Ha össze tudsz dobni egy keretet, akkor szerintem azzal jobban jársz, egyszerűbb és szebb is. Ha megnézed, "QQCA" hozzászólásában küldött egy linket amiben a kemencéje építéséről vannak képek, Ő is sárba rakta a sparhelt keretet és nagyon jó lett.
Én is kerettel csináltam volna, de nincs lemezhajlítóm így lemondtam róla, mert kell bele egy korcot hajtani ahová beül a platni. Persze lehetne hegeszteni is bele egy keretet, de nem tökölődök vele. Ha lesz lehetőségem halítatni keretet, majd lecserélem.

QQCA
Tiszteletbeli KemenceBarát
Has thanked: 3x
Kapott köszönetek: 5x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: QQCA » 2020.05.22. 22:37

rezsici írta:
2020.05.20. 20:56
Köszönöm a megerősítést a begyújtással, és főleg a kémény építéssel kapcsolatban. A kemenceszáj samott tégla lesz ezt úgy is samotthabarcsba kell rakni, akkor a tetőig agyaggal rakom, a szabadba meg ezek szerint lehet sima habarcs.
nem raknám még a tető alatti kémény részt sem agyagba, jóval erősebb és időtálóbb a mészhabarcs. Belülről kend ki a kéményt miközben rakod, nagyon sokat véd a hőtől. Én is gy csináltam, és semmi baja (8éve)
Nagyon precízen dokumentáltad az építést, de én ezeket a képeket nem találtam csak a videót. Mindegy, engedelmeddel lementettem, hátha belefér még egyszer egy búbos építése, akkor jól jön majd a "puska".
Persze, örülök ha tudtam segíteni. Én is nehezen találtam meg a linket. A kemencebence.h-un ott volt a hozzászólásaim alatt, de az sajnos megszűnt
Ha jól értettem a leírásból, akkor neked sem sok közöd van sem a kőműves, sem az ácsmunkához. Viszont ennek ellenére - és tényleg nem udvariasságból - de nagyon szép lett ez a búbos-sparhelt együttes. Komolyan nagyon tetszik.
Láttam a képek 2012-esek amikor építetted. Gondolom azóta is rendesen működik.
Köszi szépen!!!! :thanks: A kemence építés előtt felújítottam a kerítésünket és olyan jól sikerült, hogy belevágtam a búbos építésébe. Nem sokkal nehezebb építeni mint a dongást (szerintem). Hál istennek jól szuperál még mindig. A kemenceszáj alsó 4 sorát csengős kisméretű téglából raktam, a többit meg a boltív részét samottból. Az alsó téglák a nagy hőingadozás miatt töredeznek sajnos, de nem vészes....
[/quote]

rezsici
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: rezsici » Tegnap, 20:01

QQCA írta:
2020.05.22. 22:37
rezsici írta:
2020.05.20. 20:56
nem raknám még a tető alatti kémény részt sem agyagba, jóval erősebb és időtálóbb a mészhabarcs. Belülről kend ki a kéményt miközben rakod, nagyon sokat véd a hőtől. Én is gy csináltam, és semmi baja (8éve)

Köszi a tippet, megfogadom és kikenem majd a kéményt belülről.
Még az nem egyértelmű, hogy csak a kéményt lehet sima habarcsba rakni, vagy már a kemenceszáj előtti részt is ahogy a képen látszik. A kürtőt amiből majd beszűkítem a kéményt.
kemenceszáj_rakása_2.jpg

Válasz küldése