Mobil kemence építése.

Beszéljük át a mobil-kemencékkel kapcsolatos praktikákat.

Moderátor: tinker

tinker
Tiszteletbeli KemenceBarát
Kapott köszönetek: 12x

Re: Mobil kemence építése.

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.05.09. 19:53

Bocs fiúk ! nem figyeltem eléggé... az ajtókeretre gondoltam.. :D

Zimmermann
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Zimmermann » 2020.05.09. 22:21

Üdv. Mesterek! Elnézést én fogalmaztam rosszul a kémény stucni hogy van rögzítve nem a kéménycső flex ragasztóval vagy kályhás zsinóral? Ill. Tisztelt Albapan hogy értetted hogy a kéménycsöveket a páralecsapodás miatt fordítva kell összetolni? Én egyszerűen a kéménystucnira szeretném a csövet ráhúzni vagy a stucniba bele kell tolni a csövet? Szép estét! üdv. Zimmermann

albapan
kemencefűtő-segéd
Kapott köszönetek: 2x

Hozzászólás Szerző: albapan » 2020.05.10. 09:28

Zimmermann írta:
2020.05.09. 22:21
Üdv. Mesterek! Elnézést én fogalmaztam rosszul a kémény stucni hogy van rögzítve nem a kéménycső flex ragasztóval vagy kályhás zsinóral? Ill. Tisztelt Albapan hogy értetted hogy a kéménycsöveket a páralecsapodás miatt fordítva kell összetolni? Én egyszerűen a kéménystucnira szeretném a csövet ráhúzni vagy a stucniba bele kell tolni a csövet? Szép estét! üdv. Zimmermann
Üdv! Ha a stucnis megoldást választod, akkor Tinker mester az előző oldalon írta, hogy ö miképpen rögzíti.(flexi ragasztóval) Nálam nincs stucni , csak cső én kúppal és kályhás zsinórral ahogy írtam. A stucnis megoldásnál, vagy ha a kéménycsőben van toldás akkor nem "hagyományos módon kell szerelni a csöveket. hanem fordítva Tehát nem ráhúzni, hanem beletolni. Nyilván a stucnit fordítva kell a kemence testbe rögzíteni.
Ez azért van így mert ha olyan étel készül benne mint mondjuk a töltött káposzta, akkor sok pára képződik a kemencében aminek egy része lecsapódik a füstcsövön. Ha fordítva vannak összetolva a csövek akkor a kémény teteje felől visszafolyó pára a kemence belsejébe csepeg (ahol jó helyen van :D ) Azonban hagyományos szerelés esetén a toldásoknál füstcső külsejére kerül és ráfolyik a gyönyörű kemence tetejére, ahol viszont nincs jó helyen :oops:
Attól nem kell tartani, hogy kifüstöl a fordított szerelés miatt ami logikus lenne, de nincs így.
Van valahol a fórum közepén erről szó, amikor valakinek volt a káposzta lével gondja, akkor kitárgyaltuk a témát, de a lényeget most leírtam.

Zimmermann
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Zimmermann » 2020.05.12. 22:30

Albapan! Köszönöm szèpen az informàciot!

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2020.05.13. 07:53

Szívesen. Végül is ezért van ez a fórum.

Zimmermann
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Zimmermann » 2020.05.19. 22:10

Üdv. Mesterek! Az lenne a kérdésem hogy a Rath habarcs mennyi idő alatt szárad normál esetben és kenhető át vízüvegel? Vasárnap kentem át másodszor és csak a fugáknál látszik száradnak ott sokal világosabb mint az ytongon, van rajta pár kisebb repedés azal érdemes foglalkozni vagy a vízüveg majd be fedi segítségeteket előre is köszönöm. Szép estét Zimmermann!

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2020.05.20. 11:15

Zimmermann írta:
2020.05.19. 22:10
Üdv. Mesterek! Az lenne a kérdésem hogy a Rath habarcs mennyi idő alatt szárad normál esetben és kenhető át vízüvegel? Vasárnap kentem át másodszor és csak a fugáknál látszik száradnak ott sokal világosabb mint az ytongon, van rajta pár kisebb repedés azal érdemes foglalkozni vagy a vízüveg majd be fedi segítségeteket előre is köszönöm. Szép estét Zimmermann!
Üdv! A kérdés az, hogy hogyan csináltad? Tejföl sűrűségű anyaggal ecsettel kented le, vagy glettvassal simítottad le. Első esetben másnapra megszárad, bár tegnap a levegő relatív páratartalma rendkívül magas volt,( most néztem meg ma is magas) ezért ne csodálkozz, mert nem száradt úgy semmi, Második variációnál a vastagságtól függ de nekem télen kb 10 foknál 3. napra kemény és homogén lett a 2mm vastagságú felhordott habarcs. Várj vele addig amíg nagyjából egyenletes nem lesz a színe és utána vizüvegezd.
A hajszálrepedésekkel nem kell foglalkozni, az mindenkinél van. Persze ha száradás után kézzel megnézed és laza nem tapad rendesen esetleg lepörög, akkor javítani kell. Végleges keménységet úgy is csak a kiégetés után fogja megkapni.

Zimmermann
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Zimmermann » 2020.05.20. 22:50

Üdv Albapan! Először is köszönöm! Igen ecsettel kentem fel tejföl sűrűségű anyaggal igaz előtte tiszteségesen nedvesitettem az ytongot ecsettel vizeztem ill permeteztem is, a második réteget is úgy vittem fel hogy közvetlen a felkenés előtt permeteztem az első réteg habarcsot. Most néztem este mikor haza értem már a felső 2/3 már egységesen világos már szárad. Ahol laza ott gondolom spaknival letolni és ujra belekenni, pár nap után ha kell még rálehet vinni egy réteget ha kevésnek találom? Előre is köszönöm Zimmermann!

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2020.05.21. 07:07

Zimmermann írta:
2020.05.20. 22:50
Üdv Albapan! Először is köszönöm! Igen ecsettel kentem fel tejföl sűrűségű anyaggal igaz előtte tiszteségesen nedvesitettem az ytongot ecsettel vizeztem ill permeteztem is, a második réteget is úgy vittem fel hogy közvetlen a felkenés előtt permeteztem az első réteg habarcsot. Most néztem este mikor haza értem már a felső 2/3 már egységesen világos már szárad. Ahol laza ott gondolom spaknival letolni és ujra belekenni, pár nap után ha kell még rálehet vinni egy réteget ha kevésnek találom? Előre is köszönöm Zimmermann!
Üdv! Ha ecsettel kented akkor az várható, hogy amikor megszárad és kézzel hozzányúlsz apró szemcsék pörögnek le, de ez nem gond. Ha megkened vízüveggel akkor is az ecset fog lehozni szemcséket ez sem gond. Majd ha a vízüveg megköt akkor már kevésbé lesz ez tapasztalható. Az első felfűtés után pedig egyáltalán nem fog hullani. Szerintem nem kell spaklival hozzányúlnod, mert jól csináltad a folyamatot. A 3. rétegről nem tudok nyilatkozni,én Tinkertől tanultam amit tudok, és ő kétszeri ecsetelést javasolt. Véleményem szerint simán lehet háromszor is. Nálam a boltívig vékonyan glettvassal simítottam le csak a boltív belsejét ecseteltem, de mindegyik jól viseli magát :D

Zimmermann
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: Zimmermann » 2020.05.21. 07:49

Jó reggelt Albapan! Azért írtam a spaknival letolást mert két tenyérnyi helyen ha meg kopogtatom akkor nagyon hallani hogy nem tapadt az anyag így. gondolom később gond lenne velejárója feljön.Üdv. Zimmermann.

albapan
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: albapan » 2020.05.21. 10:24

Zimmermann írta:
2020.05.21. 07:49
Jó reggelt Albapan! Azért írtam a spaknival letolást mert két tenyérnyi helyen ha meg kopogtatom akkor nagyon hallani hogy nem tapadt az anyag így. gondolom később gond lenne velejárója feljön.Üdv. Zimmermann.
Üdv! Ok. Ha érzed, hogy laza akkor természetesen kapard le és javítsd még vízüvegezés előtt.

dusan77
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: dusan77 » 2020.05.21. 11:48

Sziasztok.

Kacérkodom egy mobilkemence építéssel. Elég sok információt magamba szívtam már innen. Amennyiben esetleg mégsem építenék, akkor itt van olyan személy, aki épít eladásra és Szabolcs megyéhez relatíve közel van?
Köszi.
Dusán

s@muk@
adminisztrátor
Has thanked: 9x
Kapott köszönetek: 8x
Kapcsolat:

Hozzászólás Szerző: s@muk@ » 2020.05.21. 12:09

Igen , vannak, de akkor lesz erdekes a dolog ha magad epited meg! ;)
KemenceBaráti üdvözlettel - "Őrizzük a kemencézés hagyományát"
--> Kemencés kisokos <--
--> Golem építése <--

dusan77
kemencefűtő-segéd

Hozzászólás Szerző: dusan77 » 2020.05.21. 14:13

s@muk@ írta:
2020.05.21. 12:09
Igen , vannak, de akkor lesz erdekes a dolog ha magad epited meg! ;)
A dilemmám az okozza, hogy nemrég költöztünk kertes házba. Elég sok tennivaló van a ház körül, + van egy 22 hónapos porontyom, + jövő hónap elején érkezik a kistesó, + elkezdtünk építeni egy smoker-t. Nincs ennyi időm és kapacitásom.

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.05.24. 07:24

dusan77 írta:
2020.05.21. 11:48
Sziasztok.

Kacérkodom egy mobilkemence építéssel. Elég sok információt magamba szívtam már innen. Amennyiben esetleg mégsem építenék, akkor itt van olyan személy, aki épít eladásra és Szabolcs megyéhez relatíve közel van?
Köszi.
Dusán
Szia Itt is ! :)

Segítek megépíteni ha érzel magadban elég affinitást.. már nagyon sokan építettek a segítségemmel (nagyjából mindenki :) )
Nem csak az a lényeg hogy az építő közel legyen a lakóhelyedhez, hanem hogy jó kemencét is építsen.. :)

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Has thanked: 1x
Kapott köszönetek: 1x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2020.05.24. 19:20

Sziasztok!
A kemi hátuljától mennyire lehet a kéménycsövet beépíteni?
(Most jutottam a kéményrészhez a kertikonyhában, amire majd rá lesz téve a mobilkemi, de úgy tűnik, hogy problémás lesz a kémény fogadó nyílását és a kemi csövét öszehozni.
A képek alapján én úgy látom, hogy a hátsófalba is belenyúlik a cső, annyira hátul van.)

tinker

Hozzászólás Szerző: tinker » 2020.05.24. 21:05

Nagykemi írta:
2020.05.24. 19:20
Sziasztok!
A kemi hátuljától mennyire lehet a kéménycsövet beépíteni?
(Most jutottam a kéményrészhez a kertikonyhában, amire majd rá lesz téve a mobilkemi, de úgy tűnik, hogy problémás lesz a kémény fogadó nyílását és a kemi csövét öszehozni.
A képek alapján én úgy látom, hogy a hátsófalba is belenyúlik a cső, annyira hátul van.)
Nem nyúlik bele .. amilyen közel tudod tenni a hátsó falhoz..

Nagykemi
kemencefűtő-segéd
Has thanked: 1x
Kapott köszönetek: 1x

Hozzászólás Szerző: Nagykemi » 2020.05.25. 21:01

Köszönöm Tinker!
Van egy 63 cm-es oldalú kéményem induláskor, aminek a faltól számítva 15 cm-től (ennyi a falvastagsága) indul a belső nyílása és még ezt kellene a szűkítéssel arrébb tolni a faltól. (A képen középre van tolva.)
A kemit ugyanannak a falnak tolom neki, így a hátuljától számítva 10 cm-re van a cső.
Mivel 60 cm széles a kemi és 120mm-es lesz a cső, így 24 cm-en kellene már most 5 cm-t elcsalni, amiből a valószínűleg lesz 15 cm.
Eleve meddig szűkítsem a kéményt? A kemencének elég a 120 mm-es cső, a sparherdnek szintén, van egy bográcsozó még belekötve, és a kémény maga az egy füstölő alul. (Nyilván ezek közül csak egy menne szerintem egy időben.)
Felülnézet (nem méretarányos a rajz).
printscreen-2020-05-25-[20-58-35].jpg

Válasz küldése